Velikonoce se blíží a nejedna hospodyňka dbalá svátečních tradic si láme hlavu, jak letos obarví vajíčka, aby vajecchtivé koledníky ohromila ještě víc než loni, ale aby to taky měla rychle za sebou, protože má i spoustu jiné práce. Zajímavého efektu lze naštěstí dosáhnout i velmi prostými technikami, pojďme se na ně podívat.

Zkuste to třeba s krajkou: vajíčko zabalte do krajky, pevně ji zajistěte gumičkou a celé to vložte do hrnce s vroucí vodou, 2 lžícemi octa a potravinářským barvivem. V této lázni nechte krajkové vajíčko koupat 4-5 minut. Poté můžete vajíčko vyjmout a sundat z něj krajku.15-idees-vraiment-originales-pour-decorer-vos-oeufs-de-paques29

U textilií ještě chviličku zůstaneme: najdete-li doma nepoužívanou hedvábnou kravatu (šátek, blůzku), jejíž vzor by se na velikonočních vajíčkách pěkně vyjímal, chopte se jí a rozstříhejte ji na kousky, do nichž půjde pohodlně zabalit vajíčko. Nevařené vejce pevně zabalte – lícová strana látky bude přiléhat ke skořápce – a zajistěte gumičkou. Takto obalené vejce zabalte ještě do lehčí bavlněné látky, třeba do starého povlaku na polštář nebo do rozstříhaného prostěradla, opět zajistěte gumičkou. Nachystaná vajíčka vložte do vody s trochou octa, přiveďte k varu a pak nechte 20 minut na mírném plameni provařit. Pak vejce vytáhněte, nechte vychladnout a rozbalte.

Kouzlit jde i s obyčejnou barvou na vajíčka a obyčejným vajíčkem: jen ho tentokrát nehodíte do barvicí vodní lázně celé, ale přidržíte tak, aby se obarvila jen část vejce. Tak získáte zajímavá barevně pruhovaná  nebo ombré vajíčka.httpmaisonperbal.hautetfort.comarchive20120329encore-quelques-idees-deco-pour-paques.html15-idees-vraiment-originales-pour-decorer-vos-oeufs-de-paques15

 V tomto směru můžete dále experimentovat a vajíčka před barvením polepit proužky, písmenky i jinými motivy, které zůstanou po barvení neobarvené. 15-idees-vraiment-originales-pour-decorer-vos-oeufs-de-paques2620445cc801c317205331cf4d088f6083   Podobného efektu dosáhnete i bez lepení, pomůže vám voskovka.173e0b779f4ef9bdea18ee4ccf060340 K ozvláštnění tradičních vajíček postačí i pár nebo trochu víc tahů fixou.Oeufs-decores-idées-avec-teinture315-idees-vraiment-originales-pour-decorer-vos-oeufs-de-paques17135-37941-07-1368277424 Chcete-li mít jistotu, že na vajíčka používáte barvu, která nikomu neublíží, nenakupujte ji v drogerii, ale v potravinách. Tady je recept: do kastrůlku nalijte dva hrnky vody, přisypte lžíci soli a přírodní barvivo: modrou vám dají dva hrnky nasekaného červeného zelí, růžovou jedna nasekaná červená řepa, zelenou dva hrnky slupek z červené cibule nebo listy špenátu, hnědou dva hrnky slupek ze žluté cibule nebo skořice nebo instantní káva, oranžovou dvě lžíce papriky žlutou dvě lžíce kurkumy, modrou jeden hrnek borůvek, fialovou grapefruitový džus. Kouzelný lektvar vařte 10-15 minut, poté přeceďte a do obarvené vody přidejte lžíci bílého octa. Po vychladnutí můžete do barev nořit vařená vejce. Vajíčka pravděpodobně nebudou obarvená tak sytě jako kupovanými barvami na vajíčka, ale zato budou 100% přírodní. ????????