Pokud to na vaší půdě vypadá trochu jako v muzeu nebo na zaprášené skládce, sem tam se asi rádi zbavíte nějakého toho kousku starého a už nepotřebného nábytku. Jestli se někde v hlubinách a pavučinách rodinného úložiště najde i dětská postýlka, možná by stála za zvážení její renovace a „rekvalifikace“. Kroutíte nevěřícně hlavou? Tak se pojďte podívat na inspirativní nápady makedonské designérky Any Duovské.

Nejprve předpokládejme, že se dřevěná postýlka v půdním prostoru ještě moc neohřála, a po domě vám stále pobíhá rozjařený potomek. Co takhle vyrobit z malé postýlky vozík? Stačí zkonstruovat podvozek a oj, všechno to smontovat a parádní vozítko je na světě! Pravda, pokud se dítko ještě do ohrádky vejde, bude potřeba zapřáhnout nějakého zdatného tažného tatínka... Nebo můžete přesvědčit své ratolesti o tom, že panenka nebo kočička se také rády svezou – a máte doma malého neúnavného taxikáře.

Vozítko pro dítko

I ti největší malí divoši se někdy na chviličku zastaví. Proč jim nevytvořit hrací stoleček? Odejměte jednu bočnici a na dno postýlky nalepte třeba tabuli. A co s tou zbylou bočnicí? Kreativní děti jistě ocení další tabuli nebo třeba malířský stojan. Ze dvou bočních stěn postýlky se dá vytvořit také zajímavá knihovnička.

I když už jsou děcka odrostlá, není nic ztraceno. Fantazii se meze nekladou, takže záleží jen na vaší zručnosti a trpělivosti. Po odmontování boční stěny se může stará postýlka proměnit v zajímavě vyhlížející pohovku, ale také v praktický stolek. Vzhledem k tomu, že postýlky bývají na kolečkách, lze je využít jako mobilní odkládací plochu či jako pojízdný servírovací stolek, takže se hodí třeba při pořádání zahradních slavností, kdy je potřeba dostat ven spoustu nádobí, jídla a pití. Stejně tak může bývalá postýlka zůstat v klidu někde, kde se vám nedostává úložného prostoru: lze na ni věšet, když ji vylepšíte zásuvkami či poličkami, budete překvapeni, kolik se toho do ní naskládá.

Posezení pro medvídka i pro děcka Apartní pohovka pro náročnéPraktický stolekVšetečný pomocník pro servírování

Bočnice poslouží jako věšák v dílně, kuchyni i dětském pokoji. Lze ji využít jako organizér na šperky, jako držák na časopisy nebo dokonce jako základ pro květinovou stěnu. Z roštu zase může vzniknout nástěnka na fotky, vzkazy či výkresy. A opravdu odvážné kreativce by mohl nadchnout neobvyklý lustr: na rošt nebo bočnici navěsíte láhve se svícemi a to celé připevníte ke stropu a pak už jen čekáte na setmění.