Znáte to. Jedete s partnerem, rodiči nebo kamarádkou na dovolenou, ale nemáte z ní jedinou dobrou fotku. Nemusí to ale být věda! Přečtěte si naše tipy, jak mít hezké fotky a jaké zvolit pózy a úhly. Následně je sdílejte s ostatními a vaše fotky budou nezapomenutelné. Focení je dovednost, která se dá naučit.

Světlo je zásadní

Osvětlení je klíčovým faktorem při focení. Hledejte hlavně přirozené světlo a vyhýbejte se tvrdým stínům. To vše může výrazně ovlivnit vaši tvář a působit na celkový dojem fotky. Pokud je to možné, vyhněte se přímému slunečnímu světlu a naopak vyhledejte stín nebo volte fotografování během zataženého počasí.

Příprava vám dodá sebevědomí

Před tím, než se postavíte před objektiv, zkontrolujte svůj vzhled. Upravte si vlasy, aplikujte make-up a zdůrazněte vaše rysy, ale zase to s ním nepřehánějte. Snažte se vsadit na přirozenost. Zaměřte se i na výběr oblečení, abyste se v něm cítili pohodlně a sebevědomě. Slaďte se s partnerem či s tím, s kým budete na fotce. I to podpoří výsledný dojem z focení.

Jak konkrétně pózovat?

Pokud nevíte, kam s rukama, zda překřížit nohy, jak se tvářit, jak se natočit… Zde jsou rady jak na to:

  • Váha na jedné noze

Věřte nám, když říkáme, že je vždy lepší přenést váhu vašeho těla pouze na jednu nohu. Pokud rozprostřete váhu doprostřed mezi obě nohy a budete stát rovně na obou zároveň, bude to vypadat netvárně a neohrabaně. 

  • Vytáhněte krk

Další radou je vždy vytáhnout krk směrem ke kameře a natočit se lehce jedním uchem dopředu. Tím se zbavíte případných neestetických druhých brad.

  • Lehce se předkloňte

Magický trik, který funguje. Pokud se na fotce lehce předkloníte, okamžitě vás to zeštíhlí

  • Nebuďte zamrzlí

Mnohdy z momentek vyjdou ty nejlepší fotky. Nebojte se proto pohnout. Nemusíte být statičtí a nehnutě stát v připravené póze. Přirozenost nadevše, rozhýbejte těla.

  • Nehrbte se

Až si budete hrát se svým postojem a učit se efektivně pózovat, představte si, že máte na temeni hlavy připevněný provázek. Tento provázek vás táhne nahoru jako loutku. Vaše ramena by měla být vzadu a dole. 

  • Mezera mezi rukou a tělem

Důležité je nemít ruce podél těla a vždy vytvořit lehkou mezeru mezi rukou a samotným tělem. Pokud přitisknete ruce k tělu, budete vypadat širší. To změňte! Ruku si můžete dát do kapsy, do boku nebo při pózování s ostatními položte ruku na rameno člena rodiny.

Uvolněte se

Před začátkem focení si dejte chvilku na uvolnění. Nervozita a napětí se projeví na vašem obličeji i postoji. Snažte se také vyhnout přehnaným a umělým výrazům. Přirozený výraz a úsměv jsou vždy na místě. Zhluboka se nadechněte a ujistěte se, že se cítíte pohodlně. K tomu pomáhá i komunikace s fotografem. Buďte naladěni na stejné vlně – budete se pak cítit lépe. Zároveň buďte otevřeni radám, pokud vás fotí profesionál. Ty mohou být klíčové pro vytvoření skvělých fotek.

Nebojte se změnit výraz

Aby nebyly všechny fotky nudné, zkuste během focení změnit i výraz obličeje podle nálady nebo tématu fotografie. Smích, vážnost, radost – experimentujte s různými výrazy. Bez ohledu na to, jestli jste mladí, nebo starší, hledejte pózy, které vám přirozeně sedí a zdůrazňují vaši jedinečnost. Najděte své „dobré stránky“. Každý má nějaký výraz obličeje nebo úhel, který mu lépe sedí. Dejte si na čas před zrcadlem a objevte, jaké pózy a úhly nejvíce lichotí právě vám.


Ale hlavně se bavte! Přirozenost a autentičnost jsou klíčové pro vytvoření skvělých fotografií. Uvidíte, že s takovým přístupem sklidí vaše fotky veliký úspěch u členů rodiny nebo i na sociálních sítích.