Máte balkón jen na sušení vypraného prádla nebo na umístění truhlíků s muškáty? Zkuste jej  využít i jinak! Přinášíme vám několik balkónových inspirací, které vám pomohou vytvořit z balkónu, terasy či lodžie dokonalé království. Začneme u květin. Proč je mít jen v obyčejném truhlíku na zábradlí? Vašemu balkónu budou slušet květináče z ne zrovna typických nádob. Zkuste rostlinky zasadit do barevných kyblíků na písek (ty si navíc můžete sami pomalovat podle sebe) nebo nevzhledný květináč vložte do veselých holinek. Dodáte tak balkónu barevnost, veselost i originalitu. 


Jsou na vašem domě terasy spojené, mezi sousedy oddělené třeba dřevěnou mřížkou? Zkuste květináče zavěsit i na ni, pomocí háčků různých velikostí. Podobně si můžete na balkóně či terase vytvořit i malou zahrádku s bylinkami, které se vám určitě neztratí v kuchyni. Skvěle vypadají zavařovací sklenice coby květináče. Ty pak stačí zavěsit na mřížku, připevnit na zeď nebo jen tak rozmístit po balkóně.  Bylinky i okrasné rostliny můžete pěstovat také v plastových lahvích zavěšených na provázcích. Jako dekoraci můžete na balkóně použít úplně cokoliv, třeba i starou židli, které odříznete nohy a připevníte ji na stěnu. Na ni můžete umístít květináče a máte originální dekoraci, navíc tak recyklujete starý a nepoužívaný nábytek. 

 Když máme balkón plný květin, byla by škoda nemít zde připravené i posezení. I když nevlastníte velkou terasu, na kterou by se vešel stůl hned s několika židlemi, nemusíte vůbec zoufat. Službu vám prokáže i malý skládací stolek. K němu buď přistavíte pár židlí nebo jednu lavičku, kterou postavíte do rohu balkonu. 


 Pokud se vám ani malý stůl na balkon nevejde, můžete si vyrobit či koupit stolek závěsný. Ten lehce zaháknete na zábradlí a můžete podávat odpolední svačinu s kávou nebo cokoliv jiného. Závěsné stolky jsou skvělé nejen pro malé prostory, díky své mobilitě a skladnosti se budou určitě hodit i na větší balkóny či terasy.


 Chcete si na balkóně nejen vychutnat kávu, ale také užít si chvilku pohody, třeba při četbě oblíbené knihy? Pak jsou pro vás ideální různá závěsná křesílka nebo houpací sítě. Síť připevníte k zábradlí nebo si rovnou můžete koupit sítě samonosné, které si na balkón jen postavíte.

 Houpačku si nemusíte kupovat. Pokud máte starou lavičku nebo křeslo, stačí z nábytku odříznout nohy, připevnit na řetěz či lano a můžete začít relaxovat. A tomu, kdo není příznivcem houpání, pro odpočinek skvěle poslouží obyčejné křeslo nebo lenoška. Relaxační koutek můžete doplnit závěsem, aby vás nerušilo přímé slunce nebo ruch z ulice. Nezapomeňte na polštáře a plédy, které vám dopřejí ještě větší pohodlí ve vaší oáze klidu.

Nevlastníte otevřený balkón či terasu, ale zasklenou lodžii? Tu můžete k  odpočinku využívat kdykoliv během roku, ne pouze v teplých letních měsících. Stačí si sem umístit třeba starý botník nebo jiný kus nábytku, který využijete nejen k posezení, ale také jako úložný prostor. Tím, že je prostor uzavřený, nemusíte se bát nechat zde třeba knihy, které by na otevřeném balkóně mohly navlhnout. Vytvoříte si tak skvělý koutek na čtení, na který v malém bytě třeba nemáte místo.


Nejen ve čtenářský koutek lze přetvořit vaši balkónovou lodžii. Hraje někdo z vaší domácnosti na kytaru nebo jiný hudební nástroj? Proč na něj necvičit právě na balkóně? Stačí přinést židli nebo jen na zem položit starou matraci či podsedáky a zkušebna je hotová. Děti určitě ocení, když se z lodžie stane jejich království. Stačí tabule na křídy nebo fixy, pár hraček a máte dokonalý hrací koutek či ateliér pro vaše malé umělce. 


Výhodou lodžií také je, že z nich můžete díky drobným úpravám vytvořit další místnost. Vzdáte se tím sice balkónu, ale získáte prostor na místnost, která by se už do vašeho menšího bytu nevešla. Co třeba kosmetický koutek pro dámy nebo malá pracovna, kde vás nikdo nebude rušit? 


A na závěr ještě dva tipy, které můžete využít pro balkón, terasu či lodžii. Skvělou atmosféru večer vykouzlíte pomocí čajových svíček ve skleněných nádobách, třeba v zavařovacích sklenicích. Ty poté postavíte na zem nebo zavěsíte na zábradlí. Litujete občas, že nemáte zahradu, kde byste mohli grilovat? To můžete i na balkóně. A v případě, že nevlastníte přenosný malý gril, můžete si jej vyrobit z plechového truhlíku. 


Inspiraci už máte, tak neváhejte a začněte s úpravami co nejdříve - a léto si můžete užít na novém, originálním a barevném balkóně či terase.