Když je venku hezky, byl by hřích zůstávat uvězněni doma. Člověk by si venku lehnul, jenže zem je tvrdá a v trávě kromě jiného hrozí nebezpečí nelítostných nájezdů dravých mravenců. Pro takové příležitosti, kdy si můžeme na chvilku dáchnout, ale není kde, se hodí houpací síť neboli hamaka.

Za tento vynález vděčíme geniálním indiánům z Latinské Ameriky. Do Evropy ho přivezl  hádejte třikrát  Kryštof Kolumbus. Ačkoli se i dnes dají pořídit sítě vyrobené podle prastaré tradice (mezi nejopěvovanější patří sítě s mayským výpletem) potomky otců houpacích sítí, novodobí výrobci a designeři se nebojí experimentovat, takže skutečně je z čeho vybírat, ať už jsou vaše požadavky na velikost, materiál či celkové zpracování hamaky jakékoli.

Pokud jde o velikost, můžete koupit síť pro každého člena rodiny od miminka po kočku, nebo sáhnout zrovna rodinné houpací síti. Hamaky jsou k dostání v nejrůznějších rozměrech, ale nešetřete na sobě  u sítí pro jednoho uživatele se doporučuje šířka alespoň 140 cm, ta by měla zaručit dostatečné pohodlí (na "devadesátce" to vážně nestojí za nic).

K dostání jsou sítě s dřevěnou výztuží a bez ní. Každé zpracování má svoje plusy a mínusy, asi by bylo nejlepší si na vlastní kůži vyzkoušet, co vám bude sedět, respektive kde se vám bude líp ležet. V houpací síti s tyčí se leží podélně, takže se pohupujete doleva a doprava. V síti bez výztuže můžete nerušeně chrupkat v podélné poloze, pokud vám nevadí, že vás „pohltí“, ovšem odborníci radí, že je lepší v takové síti spočívat napříč (houpete se dopředu a dozadu), abyste měli rovná záda.

Člověk by si řekl, že síť je děravá. Ano, to je, jenže ve srovnání s „hadrem“ je poněkud méně pohodlná. Hamaky se vyrábějí nejčastěji ze 100% bavlny nebo z umělých vláken jako je nylon či polyester. Bavlna je bavlna, dost vydrží, ale jakmile zmokne, je mokrá. Sítě z umělých vláken jsou velmi praktické nejen na takové to domácí pohoupáníčko, ale také na cesty: jsou lehké, voda je nevyřadí z provozu nadlouho a navíc zajistí dobrou ochranu proti větru. Právě turistické sítě jsou někdy vybaveny i stříškou, aby byl odpočívající dobrodruh chráněn i v době nepřízně počasí.

Rozměry a materiál sítě se podepisují na její nosnosti. Ne že by bylo nutné kalkulovat, kolik asi v následujících měsících přiberete, ale je dobré mít rezervu, aby vás ze sladkého podřimování nevytrhlo nečekané žuchnutí.

Váháte s nákupem sítě, protože ji nemáte kam pověsit? Tak tenhle problém hoďte za hlavu. Když už nemáte na vytyčeném stanovišti příhodné stromoví (dost silné stromy zhruba tři metry od sebe), seženete k síti stojan a máte vystaráno. Je pravda, že se vám to trochu prodraží, ale takový pěkný dřevěný stojan, který může vypadat jako umělecké dílo, za to stojí. Jestli se rozhodnete umístit síť k lebedění doma, kde dost možná stromy fakt nemáte, prostě ji pověsíte na skoby, které k tomuto bohulibému účelu zatlučete do zdi.

Houpací síť je poměrně nenáročná, ale přece jen, chcete-li si ji užívat co nejdéle, trochu péče potřebuje. Není od věci ji na noc a za božích dopuštění brát domů a mechanicky ani chemicky ji neničit.

Tak pojďte vybírat.