Vybrat správnou a dobře padnoucí podprsenku není nic jednoduchého. Pokud zvolíte nevhodný model, můžete kromě nepěkného vzhledu očekávat i řadu zdravotních komplikací, z nichž bolest zad a krční páteře je to nejmenší. Nezaměřujte se proto tolik na vzhled a věnujte pozornost především funkčním parametrům tohoto prádla. 

Bylo zjištěno, že drtivá většina žen (až 80 %) nosí nevhodný typ i velikost podprsenky. To skutečně může vést k řadě, na první pohled nesouvisejících, zdravotních komplikací. Typickým důsledkem nesprávného výběru podprsenky je bolest hlavy, zad a krční páteře. Tyto problémy mohou způsobit těsné modely, které vytvářejí tlak na žebra a tím i záda. Také zaříznutá ramínka, která dráždí svaly na ramenou a šíji mohou způsobit velké bolesti a celodenní nepříjemné napětí. Nevhodná podprsenka může dokonce zapříčinit i problémy s trávením a další, na první pohled nesouvisející zdravotní problémy. Existují i názory, že dlouhodobé nošení nesprávného typu podprsenky může vést i k dnes tolik rozšířené rakovině prsu. Dlouhodobé stlačování a mačkání např. těsnými kosticemi totiž může vést ke vzniku cyst, které mají souvislost s nádory prsu. A pochopitelně dlouhodobá deformace a traumatizace citlivé lymfatické oblasti může způsobit ucpání lymfy, která je odpovědná za odvod toxinů z těla. Tyto škodlivé látky pak nejsou dobře odváděny, hromadí se a zvyšují tak riziko rakovinotvorného bujení.

Jak tedy vybrat správnou podprsenku?

Zvětšující podprsenka

Pohodlná podprsenka

Klasická podprsenka

Ramínka by měla být pohodlná a neměla by se v žádném případě zařezávat. Jejich šířku doporučujeme volit podle velikosti poprsí. Platí zde přímá úměra – čím větší prsa, tím širší ramínka. Důležitá je také správná volba obvodu podprsenky. Zde je určitým měřítkem, že zadní část by měla dobře sedět a neměla by se pohybovat směrem nahoru. Košíčky by pak měly velikostně přesně odpovídat velikosti ňader (pokud se nejedná o podprsenku zvětšující či zmenšující). V košíčku nesmí být volné místo a ani z něj nesmí nic vylézat. Velkým dilematem jsou pak kostice. Kostice nejsou vhodné v období, kdy ňadra jakkoli mění svůj tvar, tedy např. v pubertě či v těhotenství, kdy rostou. Naopak pro větší ňadra jsou kostice vítanou oporou. Ale pouze za předpokladu, že nebudou těsné a nebudou způsobovat nepříjemné pocity a otlaky. Všeobecně lze tedy říci, že o dobře zvolené podprsence byste neměla vůbec vědět. Zvláštními kategoriemi jsou zvětšující a zmenšující podprsenky. U prvně jmenovaného modelu je jeho funkce jasná, zvýraznit a přizvednout menší poprsí a to pomocí různých polštářků a vycpávek nejčastěji pěnových či gelových. Zde platí stejné zásady výběru jako u běžné podprsenky, i tyto modely musejí být pohodlné a příjemné na nošení. Díky vloženým vycpávkám vám i tyto modely v oblasti košíčků krásně padnou a vaše ňadra budou vypadat větší a plnější. Zmenšující podprsenky také nazývané minimizery jsou určené pro ženy, kterým jejich větší ňadra působí estetické problémy a překážejí jim v jejich oblíbených činnostech např. při sportu. Takový model podprsenky dokáže zmenšit poprsí až o 2 velikosti a zároveň zachovat maximální komfort nošení. Minimizery mají často pohodlná široká ramínka, neboť velké poprsí klade vysoké nároky také na ramena a záda. Zmenšujícího efektu zde bývá dosaženo použitím nepružného materiálu, který poprsí zformuje do optimálního tvaru.

Před a po…

Zmenšující podprsenka s kosticemi

Zmenšující podprsenka bez kostic