Možná už jste o slow fashion slyšeli. Tento novodobý termín se využívá stále více a více. Ptáte se, co to vlastně znamená a proč byste se měli na něj zaměřit? V tomto článku vám slow fashion přiblížíme a ukážeme vám, proč je to více než jen módní trend.

Co je to vlastně slow fashion?

Slow fashion je protikladem fast fashion. Zatímco fast fashion je založena na rychlé a masové výrobě oblečení za nízké ceny, slow fashion se zaměřuje na udržitelnost, kvalitu a dlouhotrvající styl. Je to módní filozofie, která staví důraz na etické a ekologické aspekty módního průmyslu. Je stále více populární a není divu. Planeta je zasycena odpady, které vznikají ze zbytečné výroby všemožných produktů a my si s nimi stále neumíme dost dobře poradit. Slow fashion je cesta. Směr lidí, kterým tato problematika není lhostejná. 

Proč se zaměřit na slow fashion?

1. Udržitelnost: 

Fast fashion má negativní dopady na životní prostředí. Rychlá výroba vede k nadměrnému využívání přírodních zdrojů, včetně vody a energie. Slow fashion klade důraz na NEplýtvání a snížení ekologické stopy módního průmyslu. Oblečení vyrobené podle principů slow fashion je často z organických a recyklovaných materiálů. Klade důraz na kvalitu a dlouhou životnost. Pro kvantitu tu není místo. 

2. Kvalita nad kvantitu:

Jednou z hlavních zásad slow fashion je preferovat kvalitu před kvantitou. Namísto levných kousků, které se rychle opotřebovávají a musíte je často nahrazovat, se slow fashion zaměřuje na vysoce kvalitní oblečení, které vydrží déle. To nejen,že šetří peníze dlouhodobě, ale také snižuje množství textilního odpadu. A nebojte, s trochou fantazie zjistíte, že i z mála kousků v šatníku dokážete vytvořit okouzlující outfity.

3. Etická výroba:

Fast fashion často využívá levné pracovní síly a pracovní podmínky zaměstnanců nejsou vždy spravedlivé. Slow fashion se vyznačuje etickou výrobou a férovými pracovní podmínkami. Podporováním slow fashion přispíváte i ke spravedlivějšímu módnímu průmyslu a zlepšování podmínek pro pracovníky. Fair trade pracovní prostředí si totiž zaslouží naprosto každý. 

4. Unikátnost a osobnost:

Slow fashion podporuje individuální styl a odlišnost. Místo nošení stejných kousků jako všichni ostatní si můžete vybrat oblečení, které vyjadřuje vaši osobnost a hodnoty. Slow fashion často zahrnuje vintage kousky a řemeslnou práci, které dodávají jedinečnost a originalitu. Věděli jste, že v takovém second handu alias sekáči kolikrát dokážete najít skutečně perly? Pokud jste se ještě nikdy nezkusili pohrabat v již někým nošeném oblečení, rozhodně o tom zapřemýšlejte. Má to své kouzlo a vědomí toho, že můžete dát starým kouskům nový život, je k nezaplacení. 

Zaměření na slow fashion je nejen módní, ale také ekologicky a eticky odpovědné rozhodnutí. Přináší nespočet výhod pro životní prostředí a podporuje spravedlivější módní průmysl. Takže jděte vpřed a objevujte krásu slow fashion světa, kde styl a udržitelnost jdou ruku v ruce!