Drobný hmyz, který v domácnosti snadno přehlédneme. Nekouše, neštípe, ale i přesto nadělá mnoho škod. Pokud vás v domácnosti trápí přítomnost molů poprvé nebo už po několikáté, máme pro vás několik tipů, jak si s moly poradit. 

Potravinoví moli jsou nezvaní hosté mnoha domácností a ve svých návštěvách jsou obzvlášť vytrvalí. Podobně nevítaným škůdcem je mol šatní, který se vyskytuje především v šatních skříních, kde si živý tkaninou z oblečení. Potravinoví moli se vyskytují v sypkých potravinách, jako jsou mouka, cukr, koření, čaj, káva, těstoviny i rýže.

Jak se k nám moli dostanou?

Do domu se dostávají zvenčí. Malého motýlka jste si mohli přivést z obchodu v zabalených potravinách. Proto i během nákupu raději kontrolujte neporušenost balení a doma obsah přesypte do uzavíratelné a čiré nádoby. Další variantou, jak se k vám domů hmyz dostane, jsou větrací šachty od sousedů.

Jak se potravinového mola zbavíte?

Při likvidaci v domácnostech můžete využít jak ekologické postupy, tak chemické přípravky. Na likvidaci velkého zamoření celého panelového domu povolejte specializované úklidové firmy zabývající se dezinsekcí. Z domácích přírodních rad proti molům doporučujeme použít sušenou citronovou kůru, pepř, hřebíček, či cedrové dřevo. Nejprve si připravte prodyšné textilní sáčky, naplňte vybranou surovinou a zavěste do prostoru kuchyně nebo spíže. K vyhubení molů můžete zvolit také lapače na bázi feromonů, tzv. mololapače. Jedná se o zdravotně nezávadný přípravek proti molům. Doporučuje se používat každý týden po dobu 2 až 3 měsíců.

Jak předcházet výskytu molů?

Největší prevencí zůstává čistota a pravidelná kontrola potravin. Důležité je ihned vyhodit veškeré napadené potraviny a důkladně vymýt skříně a celé prostory, kde se moli vyskytovali. Přítomnosti molů předejdete také tím, že nebudete vytvářet příliš velké zásoby jídla. Pozor si dejte na velká balení krmiva pro zvířata. I tam se moli mohou objevit.