Dveře potkáváme denně nesčetněkrát a bereme je jako samozřejmost. Když nejdou otevřít, nedovírají se nebo vržou, zlobíme se na ně, ovšem přílišného množství vděku se od nás nedočkají. Kdovíjakou pozornost jim nevěnují ani designeři, dveře jsou prostě deska dřeva s klikou, mohou být částečně prosklené a tím to pro ně tak nějak končí. Tedy končilo do té doby, než se japonští designeři ze studia Nendo pustili do projektu na počest sedmdesátin věhlasného japonského výrobce dřevěných dveří Abea Kogyo. Výsledkem jejich úsilí je sedmero neobvyklých dveří, které mají oproti těm obyčejným nějakou funkci navíc.

Lampové dveře mají zabudovanou lampičku, takže vám spolehlivě posvítí, když bude za zhoršených světelných podmínek potřeba odemknout.


Když se člověk někdy zamyslí nad tím, jak je život ve velkém světě zařízeném v první řadě pro velké lidi frustrující, jistě ocení nápad zavést vedle dveří standardní velikosti i dvířka pro malé človíčky.

Jsou chvíle, kdy se hodí, aby dveřmi proudil nějaký ten vzduch, zároveň však nikdo nestojí o to, aby průvan s veřejemi bouchal. Originální dveře s posuvnými díly umožní regulaci množství vzduchu i světla, které si chcete dveřmi do místnosti pustit.

seven_doors09_akihiro_yoshida

Ve stísněných podmínkách mohou dveře evokovat poněkud nevyužitý prostor: všude na stěnách něco visí nebo u nich aspoň něco stojí, jen ty dveře jsou holé... To se s novým modelem dveří od Nenda stát nemůže: mají v sobě magnetickou desku, na kterou lze bez obav přicvaknout květináče a kastlíky. Vzhledem k tomu, že nejsou na dveřích napevno, můžete jejich množství a rozmístění kdykoli změnit.

seven_doors13_akihiro_yoshida

Dveře se mohou tvářit dokonce jako zeď. Díky magnetické desce uvnitř je můžete pokrýt poličkami a rámečky s obrázky dle libosti. seven_doors18_akihiro_yoshida 

V designu dveří Kumiko se snoubí starodávná japonská technika spojování dřevěných latěk bez použití hřebíků a tradiční způsob výroby dveří.seven_doors16_akihiro_yoshida 

Proč se dveře nedávají do rohu? Těžko říct, možná kvůli větší spotřebě materiálu... Pro návrháře z Nenda není ani roh překážkou, jako argument pro zavedení dveří právě do kouta uvádějí, že s takto umístěnými dveřmi se lépe manipuluje lidem na vozíčku.