Zrcadla a zrcadlové zdi jsou praktickým prvkem domácností. Při správném výběru místnost opticky zvětší a stísněné prostory rozšíří. Zrcadlo je také každodenním pomocníkem před cestou do práce nebo na rande. Poradíme vám, jak vybrat to pravé do vašeho bytu.

Hledáte novou inspiraci, jak zútulnit nebo pozměnit současný interiér? Jedním z jednoduchých řešení je zabudování dokonalého nástěnného zrcadla. Aby správně zapadlo do vašeho domu nebo bytu, zvažte své prostorové možnosti, styl zařízení interiéru, ale také vybírejte s ohledem na umístění oken a intenzitu přirozeného světla.

Vybírejte s ohledem na styl zařízení pokoje

Do moderně zařízených bytů se hodí bezrámová nebo tenká zrcadla v neutrálních tónech. Dáváte-li přednost klasickému stylu, vybírejte ta s dřevěným či vyřezávaným rámem. Svému vkusu přizpůsobte také barvu orámování. Pokud se rozhodnete pro zrcadlo s ozdobným rámem, vyberte si variantu v barvě, která ladí se zbytkem výzdoby místnosti. Přirozený kontrast dosáhnete tím, že zvolíte mnohem tmavší, nebo naopak světlejší barvu rámu, než je vaše zeď.

Zvažte své prostorové možnosti

Pokud chcete prostor opticky zvětšit, pak zrcadlo umístěte směrem do místnosti tak, aby se v něm interiér odrážel. Nemáte-li v místnosti dostatek plochy, zabudujte zrcadlo do dveří šatních skříní či interiérových dveří.

Pozor na nevhodné odrazy od slunce

Zrcadlo je vhodné umístit podle světelných a dispozičních podmínek v pokoji.

Především tam, kde není okno, by nemělo chybět. Kam ale praktickou dekoraci umístit, když naopak máte prosklenou část zdi? Orientujte jej tak, aby odražené světlo neoslňovalo další členy domácnosti při práci a sezení na pohovce. Přirozené světlo by na zrcadlo mělo dopad z obou stran.

Koupelnová zrcadla musí odolat vlhkosti

Zrcadla do kouleny jsou poměrně specifická, protože jsou vystavována největší zátěži v podobě teploty a vlhkosti. Zvažte, zda všechny materiály na zrcadle těmto živlům odolají. Například kovové komponenty mohou časem podléhat korozi.

Nepodceňujte výběr rámu

Rám je designový prvek, díky kterému dozdobíte velká i malá zrcadla. Vybírat můžete z dřevěných, kovových nebo barevných plastových rámů. Originálním řešením jsou například rámy mozaikové.