Ačkoli mnohé architektonické projekty spolykají kvanta financí, i v tomto oboru platí, že za málo peněz může být hodně muziky. A tak v jednom korejském městě, kde se moc nehledí na to, kde jaká stavba vyroste, vyrostla architektonicky velmi zajímavá budova zastřešující soukromé kulturní centrum, kavárnu a galerii.

Když si majitel komplexu objednával u studia Moon Hoon projekt, zazněl název filmu z roku 1988 Spojení dvou měsíců (Two Moon Junction) a požadavek, aby v sobě budova měla erotický náboj, aby už svým vzhledem napovídala, že uvnitř panuje dobrá nálada a lidi se zde bezstarostně baví. Vzhledem k velmi omezenému rozpočtu se ale architekti museli držet při zemi, nakonec se tedy rozhodli pro vybudování dvou "krabic", které nesou kosmické ozvláštňující prvky. Průčelí obou trojpatrových domů, které jsou od sebe odděleny uličkou a schodištěm, dominuje motiv měsíce. Nebeské těleso ovšem není na fasádě namalované, projektanti si vyhráli s tvarem zdí.

contemporary-architecture_230615_01contemporary-architecture_230615_08contemporary-architecture_230615_18contemporary-architecture_230615_20

Na střeše komplexu se nacházejí terasy obehnané zdmi. Aby si návštěvníci venkovního prostoru nepřipadali moc stísněně, jsou v "hradbách" vykrojené kruhové otvory. Jejich rozmístění není náhodné, i zde byla uplatněna inspirace noční nebeskou klenbou: díry představují souhvězdí.

contemporary-architecture_230615_22-800x533contemporary-architecture_230615_02