Pohodlný život zhýčkaného moderního člověka se neobejde bez technologických vynálezů. "Hračiček", které nám usnadňují život, přibývá a může být nesnadné odolat jejich kouzlu. Nicméně druhou stranou mince je, že každá chytrá věcička potřebuje k životu energii. A jsme u otázky získávání energie: fosilní paliva se už nějakou dobu nejeví jako perspektivní ani ekologicky přijatelný zdroj, naopak frčí alternativy. Chcete si doma vyrábět alespoň část energie sami? Pořiďte si solární stromečky!

Vědci z finského technického výzkumného střediska VTT přicházejí se zajímavým řešením, jak čelit problémům s nadměrnou spotřebou energie. Již v minulosti se pochlubili fotovoltaickými listy, které uměly světlo ze svého okolí transformovat v elektrickou energii. Nyní posunuli projekt o něco dál a vyvinuli solární stromky, které jsou schopny ze svého okolí sbírat solární, tepelnou, světelnou a dokonce i kinetickou energii a měnit ji díky speciálním miniaturním transformátorům na energii elektrickou, jíž lze napájet drobnější elektroniku, třeba mobilní telefon, zvlhčovač vzduchu nebo LED žárovku.

Kromě toho, že vám váš soukromý fotovoltaický lesík pomůže napájet mobil, funguje i jako neobvyklá dekorace. Tvůrci solárních stromečků však předpovídají svému nápadu velkou budoucnost: umělé stromy vyrábějící elektřinu nebudou zdobit jen naše obydlí, ale budou poctivě sbírat a přeměňovat energii i venku. Uvidíme, jak se umělé stromečky uchytí: projekt má své odpůrce především kvůli nízké efektivnosti tohoto zdroje energie a také kvůli možným ekologickým rizikům – stromky jsou přece jen uměle vyrobené, takže se z nich mohou do přírody uvolňovat toxické látky. Vědci si však stojí za ideou, že energii lze získávat jinak a lépe než kácením lesů a pálením stromů a ačkoli solární stromy nikdy skutečné listnáče nezastoupí, mohou je alespoň chránit.

vtt-energy-tree