Moderní způsob života přináší spoustu komfortu, nic ovšem není zadarmo. Za to, že si můžeme denně pohodlně vozit pozadí vlastním vozem, platíme při každému nádechu. V zimě a parných letních dnech tak čelíme nelehkému úkolu dýchat a přitom se neudusit smogem. Řada lidí bere tento tristní stav ovzduší jako nutné zlo, naštěstí se ale najdou i ti, kteří se odmítají se silně znečištěným, škodlivým vzduchem smířit, a hledají cestu ven. V postižených oblastech se situace řeší alespoň částečně interiérovými čističkami vzduchu. Dýchat je ale potřeba u venku...

Holandský designer Daan Roosegaarde se jednoho rána probudil a zpozoroval, že se v něm zrodila fascinace znečištěním. Uvědomil si, že přece není normální plnit si plíce černočerným prachem. Během tří let vyvinul s týmem odborníků speciální čisticí věž, která má nasávat znečištěný vzduch a vypouštět vzduch čistý. Roosegaarde věří, že když lidé na vlastní kůži okusí rozdíl mezi jedovatým a čistým vzduchem, najdou v sobě odvahu také pro věc něco udělat.

Smog-Free-Project-Live-by-Studio-Roosegaarde_dezeen_468_8Smog-Free-Project-Live-by-Studio-Roosegaarde_dezeen_468_7

V současné době autor projektu shání peníze na realizaci první odsmogovací věže. Ta má být umístěna v Rotterdamu s tím, že pakliže by se osvědčila, putovala by i do metropolí, v nichž představuje závažné znečištění ovzduší ještě tíživější problém, do Pekingu, Paříže, Los Angeles nebo Mexika. Lidé, kteří projekt finančně podpoří, získají jako dík smogový prsten: speciálně vyrobený šperk je místo drahokamu vybaven krychličkou z pryskyřice naplněnou částečkami smogu, které nasbírala čisticí věž.

Smog-Free-Project-Live-by-Studio-Roosegaarde_dezeen_468_4