Interiérový design – pojem, který se často skloňuje, už proto, že se jím alespoň jednou v životě zabývá každý z nás. Je vyjádřením našeho vkusu i nejrůznějších kulturních vlivů. Stylů interiérového designu existuje několik. Dnes vám přinášíme inspiraci v podobě těch nejčastěji využívaných. Výjimečné bydlení už dávno není nedostupným luxusem. Posuďte sami.

Retro

Prvky retro stylu se vyznačují především atmosférou let dávno minulých, pestrými barvami v odstínech červené, žluté, oranžové a řemeslným zpracováním. Typické materiály 60. a 70. let jsou plast, masiv, chrom, dýha a syntetické textilie. Pokud byste si rádi zpestřili současné zařízení domova o několik výrazných retro prvků a doplňků, můžete sáhnout po tapetě, ikonickém křesle nebo konferenčním stolku.

Zen

Domov by měl být především místem, kde bychom měli najít klid a harmonii. Právě na tyto hodnoty se tradiční japonský typ interiéru zaměřuje. Zen není striktně dekorační styl, ale spíše princip funkčního bydlení. Jeho filozofie je spojena s klidnými a neutrálními barvami, minimalistickým a jednoduchým nábytkem a dekoracemi. Charakteristické jsou čisté linie a přírodní produkty, jako je dřevo a kámen.

Industrial

Design v průmyslovém stylu zahrnuje prvky velkého otevřeného prostoru, jež se kombinují se stavebními materiály, jako je např. ocel, dřevo nebo železo. Dominantou jsou odkryté trubky, trámy a cihly v kombinaci s dřevěnými podlahami nebo hrubými stropy. Průmyslový design se vyznačuje také jednoduchým a moderním dekorem. Pokud po takovém bydlení toužíte i vy, nesmí vám doma chybět kožená pohovka a nábytek z masivu. Zařízení je obvyklé spíše v tmavších tónech černé, šedé a hnědé.

Art Deco

Styl Art Deco se vyznačuje elegancí, leskem, zjednodušenými liniemi a jasnými barvami. Mezi charakteristické odstíny patří barva černá, šedozelená a červená v kombinaci s bílou, béžovou či zlatou. Důležitou roli zde hrají doplňky. Zejména zrcadla, lampy, nástěnné obrazy, nebo dokonce povlečení. Oblíbenými prvky jsou křišťál, chrom nebo stříbro.  Chcete-li si v tomto stylu zařídit také svůj interiér, dejte přednost secesním vzorům a přírodním materiálům.

Holandský styl

Holandský interiér kombinuje funkční a přírodní prvky. Jedná se o velmi všestranný typ bytového designu. Základem je přirozené světlo doplněné o tlumené a zemité základní barvy. Nábytek ve skandinávském stylu je vyráběn především ze dřeva. Typické jsou robustní kusy nábytku, mezi které patří knihovny, příborníky a komody.  Dekorace a doplňky jsou tvořené především upomínkovými předměty z dovolených a cest.

Vintage

Vintage styl s sebou vždy nese příběh i kousek historie. Převážně se jedná o repasovaný nábytek nebo doplňky, kterých se dotkl zub času. S tímto typem nábytku se lze setkat na zámcích či v jiných historických interiérech.  Vintage styl tvoří prvky neutrálních odstínů, na kterých může být patrné opotřebení. V každém případě se s tímto stylem neodmyslitelně pojí kvalita. Jinými slovy, vintage prvky, které zrají, získávají na hodnotě, protože obstály ve zkoušce času.

Styl Provence

Okouzlující styl francouzského venkova s vůní levandule si právem získal mnoho obdivovatelů. Jeho počátky sahají až do 17. století, kdy se francouzská šlechta stěhovala na venkov a chtěla propojit městský styl se svěžestí vesnice. Tento záměr dal vzniknout provensálskému stylu, jenž snoubí romantické prvky a rustikální styl. Jeho dominantou je masivní nábytek ze světlého dřeva a bohatě zdobený bytový textil, převážně s květinovými motivy.

Minimalistický styl

Jak už sám název napovídá, princip minimalistického stylu tkví v jeho jednoduchosti a čistých liniích bez čehokoliv navíc. Základem jsou jemné barvy bez vzorů, kvalitní materiál a co nejméně dekorací. Důležitou roli zde také hraje kvalitní a precizně zpracovaný materiál. Absence zdobnosti však neznamená nudu. Důležité je, aby jednoduché prvky vytvořily harmonický celek. Minimalismus je jako stvořený pro malé prostory i garsoniéry.

Orientální styl

Orientální styl je inspirován kulturou dálného východu a jeho prvky dokáží obyčejný byt proměnit ve výjimečný prostor. Tento styl je výrazně zdobným, ačkoliv se v něm nesetkáte se zbytečným schraňováním předmětů či zahlcením prostoru nábytkem. Mezi typické prvky orientu patří bohatá výzdoba, tepané lucerny a další dekorace, mozaika na obkladech, mandaly, perské nebo ručně tkané koberce, nábytek z masivu a samozřejmě vonné tyčinky a éterické oleje.

Eko styl

Eko styl je úzce propojen se zdravím a přírodou. Jeho příznivci myslí především na udržitelnost. Dominantním materiálem je dřevo, které bývá často doplněno o sklo, kámen a další recykláty. V eko stylu se často setkáte i s ratanovým nebo bambusovým nábytkem. Výjimkou nejsou ani konopné nebo lněné izolace. Dlažby a podlahy zde v eko interiéru bývají kamenné, korkové nebo bambusové. Pokud jde o textilie, i zde se používají výhradně s přírodní vlákna, zejména s bavlna nebo len.