Jarní a letní měsíce jsou ideální příležitostí, jak si užít otevřené a vzdušné prostory vašeho domova. Poradíme vám, jak oživit zahradní nábytek po dlouhé zimě a jak svůj balkon připravit na novou sezonu. 

Ještě před tím, než z krabic vybalíte gril nebo houpací síť, ujistěte se, že prostor po zimě máte připravený. Nejprve balkon vykliďte od věcí, které opravdu nepoužíváte, vyčistěte podlahu i zábradlí, umyjte okna a opravte drobné prasklinky a lak na dveřích. Zapomenout byste neměli na ošetření zahradního nábytku. Přinášíme vám pět hlavních kroků, kterými svůj balkon připravíte na nadcházející sezonu.

Prostor vykliďte a důkladně vyčistěte

Po zimě může být na balkoně uskladněno ledacos. Veškerý nábytek a odložené předměty proberte, zkontrolujte je a pokud jste některé z nich poslední rok nepoužili, pravděpodobně tomu nebude jinak ani v nadcházejících měsících. Nečistoty na povrchu balkónu umyjte mýdlovou vodou a kartáčem s jemnými štětinami. Zvláštní péči a odstranění nečistot věnujte dlaždicím, nebo jiným povrchům podlahové krytiny. Zkontrolujte praskliny a drobné trhliny ve spárách a případně přespárujte. 

Umyjte a opravte okna i dveře

Více světla do domu mohou přinést i pořádně umytá okna. Buď můžete sáhnout po čistících prostředcích a hadříku, nebo si na pomoc povolat robotické čističe. Precizní výsledek docílíte i s manuálním parním nebo vakuovým čističem. V péči nezapomeňte ani na žaluzie, záclony a závěsy.

Ošetřete zahradní nábytek

Aby vám venkovní nábytek dlouho vydržet a vypadal stále jako nový, je třeba mu věnovat péči alespoň 2x ročně. Poprvé před sezónou a podruhé na jejím konci. Každý materiál ale vyžaduje odlišnou péči. Například pro dlouhodobou ochranu teakového nábytku použijte teakový olej, který naneste ve 2 vrstvách s alespoň 6hodinovým odstupem pro zaschnutí. V případě hliníkového nábytku je údržba nejjednodušší. Stačí ho jen omýt od nečistot proudem vody. Ani vyplétanému zahradnímu nábytku není třeba věnovat výraznou péči. Údržba se provádí za pomoci teplé vody a houbičky s mycím přípravkem na nádobí. Pokud vlastníte celokovový nábytek, ujistěte se, že výrobce myslel na kvalitní ochrannou technologii chránící materiál před korozí.

Přesaďte rostliny, bylinky a malé keříky

Jakmile bude váš balkon a zahradní nábytek čistý, můžete začít prostor vyplňovat oblíbenými květinami, bylinkami, keříky, nástěnnými policemi nebo praktickými lucernami. Pokud vám příliš prostoru na rostliny nezbývá, vyzkoušejte vertikální zahrádku. Pomocí speciálních kapes či truhlíků můžou květiny růst i na zdi nebo podél zábradlí.