Nabídka domácích dětských hřišť je široká. Liší se vybavením i stupněm montáže. Jak vybrat správně a na co se během nákupu zaměřit? 

Domácí hřiště děti zabaví nejen o volném víkendu, ale měla by rozvíjet také jejich motoriku, kreativitu i vynalézavost. Před samotnou koupí je dobré zvážit velikost hřiště, ke kterému připočítejte rezervu min. 1 metru dopadových ploch, design hřiště i výrobní materiál.

Bezpečnost na 1. místě 

Základním kritériem výběru je stupeň bezpečnosti. Ten se odvíjí od doporučeného věku dětí, pro která jsou hřiště určena. Předejděte případným úrazům a ověřte si certifikaci materiálu i stabilitu konstrukce. Praktickým doplňkem jsou ochranné sítě proti zvířatům, která by mohla materiál poškodit nebo znečistit.

Vybírejte podle věkových skupin

Dalším zásadním kritériem ve výběru domácího hřiště je věk dětí. Každé dětské hřiště by svou náročností, rozměry a konstrukcí mělo odpovídat určité věkové skupině. Výběr, kromě věku, přizpůsobte také maximální doporučené výšce a stupni zatížení.

Dřevo nebo kov? Možná je i kombinace

Dětská hřiště na zahradu mohou mít řadu různých podob, odvíjející se zejména od použitého materiálu. Nejvíce zastoupené jsou varianty dřevěné a kovové. Pokud jde o dřevo, většinou se využívá pevný akát, modřín a smrk. Dřevěný povrch musí být velmi pečlivě hoblovaný a opracovaný. Výjimkou by neměl být ani ochranný nátěr a lak. Dřevěné zahradní hřiště vybírejte i podle síly nosných dřevěných hranolů, stabilita je totiž velmi důležitá. Kovová hřiště vyžadují minimální údržbu a odolají větru, dešti i námraze.

Herní prvky 

Poraďte se s dětmi, co by preferovaly. Možností je spoustu – lanové můstky, provazové žebříky, lezecká stěna, houpačka, skluzavka, kolotoč, pískoviště nebo lavička. Některé varianty nabízí také praktický přístřešek proti slunci i dešti.

Možnosti sestavení a variabilita 

Pestrá nabídka se liší také stupněm prefabrikace. Dopředu se ujistěte, zda zvládnete domácí hřiště sestavit svépomocí s příslušným nářadím, nebo zda na pomoc povoláte odborníka. V případě dřevěných konstrukcí bezpečné sestavení zajistí truhlář. Řada výrobců nabízí montáž kovových prolézaček v ceně. I na tuto možnost se předem informujte.