Kdo by to byl řekl, že to budou zrovna paravány, kdo se dočká velkého znovuzrození. Je sice pravda, že jeho primárním úkolem už není skrýt převlékající se cudnou dámu, ovšem zajištění soukromí zůstává důležitou funkcí tohoto čínského vynálezu i v 21. století.

Paravány už dávnou nejsou bytovým doplňkem jen pro smetánku. Nutnost rozdělit velkou místnost na menší hnízdečka se objevuje nejen na výstavách, na pracovištích typu open space a ve zdravotnických zařízeních, ale i v prostorných bytech nebo tam, kde je potřeba rychle něco (případně někoho) schovat. Paravány jsou vlastně pohyblivé stěny a jako takové představují důmyslné řešení prostoru v interiéru: rozdělí velké neosobní plochy na menší, útulnější, nebo naopak vytvoří místnůstku, která se už nějak nevešla. Jednou z mnoha jejich výhod je, že když zrovna nejsou potřeba či dokonce překážejí, prostě se složí a šoupnou někam, kde se plést nebudou.

Ačkoli se původně vyráběly z ratanového či bambusového rámu, který byl vyplněn textilií, dnes jsou k mání paravány i ze dřeva, kovu, skla a plastu. Každý materiál totiž nabízí jiný vizuální efekt: hedvábná výplň paravánu propouští tlumené světlo, díky ratanovému paravánu zase lze využít zajímavých her se světlem. Dřevěné, textilní a plastové paravány vám zase mohou dát prostor k tomu, abyste si je podle svých představ ozdobili, pokud si nevyberete ze široké nabídky potisků. Paravány jsou k dostání nejen v rozmanitých barvách, ale i v různých tvarech: nejběžnější jsou obdélníkové, existují však i čtvercové a zaoblené. Podle toho, kolik prostoru je třeba oddělit, je na výběr z různých velikostí, nejčastěji se pořizují paravány ze tří nebo čtyř křídel, vysoké bývají kolem 180 centimentrů. Cena paravánů se pohybuje v řádech tisíců korun.

Když se odhodláte k výběru paravánu, řídíte se zpravidla dvěma kritérii: co se vám domů hodí a pro jakou příležitost si ho pořizujete. Chcete-li pohleduvzdornou skrýš, nejspíš zvolíte neprůhledný paraván.  

Pakliže pro vás ukrytí není prioritou, prohlédněte si rafinované paravány, které oddělí prostor aniž by mu ubraly na vzdušnosti a ještě dokážou divy se světlem.

Velmi praktické jsou multifunkční paravány, které zkrášlují, oddělí a ještě poslušně drží dekoraci.    

A nezapomeňte, že z paravánu se mohou radovat i malí.