Cestování letadlem představuje pro některé z nás velkého strašáka, podle statistik však létání patří mezi nejbezpečnější způsoby přepravy. Ohromnou výhodou transportu vzduchem je také jeho rychlost. Ta je výhodná i pro přepravu zvířat na dlouhé vzdálenosti. Těžko říct, jak čtyřnožci, opeřenci a další zvířátka snášejí cestování, ale vzhledem k tomu, že musí být v cizím prostředí někdy i hodně dlouho uzavření v kleci nebo boxu, nejspíš nebude přesun probíhat úplně bez stresu.

O tom, že i němé tváře mají právo na co největší komfort během cestování, je naštěstí přesvědčena kromě jiných i mezinárodní architektonická firma Gensler. Navrhla projekt na terminál pro zvířata, který bude součástí newyorského letiště Johna Fitzgeralda Kennedyho (JFK International Airport). Ráj pro cestující domácí mazlíčky, koně i dobytek nese poetický název The ARK (Archa) a nabídne nejrůznější služby, jichž může být při přepravě zvířat potřeba: karanténu, veterinární stanici, výcvikové centrum, lázně a dost možná i kadeřnictví pro chlupáče. Součástí terminálu bude i speciální odletová hala pro koně a skot: i velká zvířata se dočkají pohodlí, čekání na odlet si zkrátí v klimatizovaných stájích osvětlených přirozeným světlem a vybavených podestýlkou. Projekt je konzultován s ministerstvem zemědělství i s veterinární fakultou, takže by výsledek měl splňovat veškeré normy týkající se odborné péče o zvířata.

The-Ark-pet-terminal_JFK_Gensler_dezeen_8 The-Ark-pet-terminal_JFK_Gensler_dezeen_468_1 The-Ark-pet-terminal_JFK_Gensler_dezeen_468_2 The-Ark-pet-terminal_JFK_Gensler_dezeen_468_4 The-Ark-pet-terminal_JFK_Gensler_dezeen_468_5 The-Ark-pet-terminal_JFK_Gensler_dezeen_468_6