Na vzhledu prý moc nezáleží, ale kdo by nechtěl dobře vypadat? Cest k pěkné postavě je spousta a jednou z velmi populárních je dnes docházení do posilovny. Jenže takové návštěvy fitka něco stojí: možná ho nemáte přes ulici, takže se tam musíte nějak dopravit, zadarmo vás tam nikdo nepustí, ani když se moc hezky usmějete, a taky by bylo dobré natáhnout na sebe něco reprezentativnějšího než trenky po dědovi. A taky po vás, zvlášť pokud před sebou máte ještě hodně práce, možná budou štamgasti shlížet z výšin své fyzické dokonalosti s posměchem. Řešením by tak pro vás mohla být domácí tělocvična  ušetříte čas i peníze, máte na všechno klid, nikdo vás nedeptá a také se nemusíte bát, že se na vašem oblíbeném stroji bude potit někdo jiný.

Nedovedete si ve svém bytě představit do řady vysázené posilovací stroje? To nevadí. K tomu, abyste si mohli dát doma pořádně do těla, nutně nepotřebujete ani ohromný sál ani veškerý sortiment obchodu se sportovním zbožím. Domácí posilka může být klidně docela maličká v koutě obýváku, pracovny či širší chodby a její vybavení nemusí stát statisíce.

V posilovně by neměla scházet zrcadla, to abyste se na sebe mohli podívat. Vzhledem k tomu, že doma pravděpodobně nemáte trenéra, není od věci pořídit si nějaké DVD, kde vám zkušený cvičitel poví a ukáže vše, co je potřeba. Takže by se hodilo mít v domácí tělocvičně obrazovku (je tedy praktické umístit posilovací koutek třeba do obýváku, kde už televize sídlí). Ačkoli se dá dost dobře cvičit i bez veškerého nářadí, když budou vaše sportovní pomůcky někde vystavené, bude to vypadat, že vážně něco děláte (a když zrovna nic neděláte, tak vám připomenou, že byste něco dělat mohli...). Vzhledem k tomu, že do vás osobní trenér ani namyšlený svalovec z posilky doma nedoráží, mohli byste se potýkat se ztrátou motivace – co takhle napsat si ohromnými písmeny na zeď či zrcadla povzbuzující slůvka a pokřiky?

A teď s čím či na čem se bude cvičit. Začneme s droboštím, které vás finančně nezruinuje, ale přesto přinese dobré výsledky. Ná nákupním lístku by neměla chybět gymnastická podložka (zem může být nepříjemně tvrdá a studená). A pak si můžete vybrat něco jako gymnastický míč (s tím se vyřádí všichni, od těhotných přes mláďata po majitele bolavých zad), overball, činky, pružinový posilovač, balanční podložku, stepper, kruh hula hop, švihadlo (dnes už existují i sympatická švihadla s počítadlem), rotanu, hrazdu, boxovací pytel a rukavice nebo třeba TRX (v zásadě jde o závěsný posilovací systém).

Máte-li dost prostoru a prostředků, nabízí se investovat do posilovacích strojů. Uvažovat lze například o posilovací lavici, o různých cyklotrenažérech (co kdyby venku nebylo počasí na kolo), tedy o rotopedu či orbitreku (když si vyřadíte vyšší částku třeba i ergometr, rotoped či orbitrek, u kterého si naprogramujete, jak si trénink představujete, a přístroj díky indukční brzdě reguluje zátěž, s níž se budete potýkat), běžecký pás (při výklusu venku byste zafunění a zbrocení potem mohli potkat někoho, kdo by vás zrovna v tomto stavu vidět nemusel), veslovací trenažér, posilovací plošinu nebo vibrační plošinu. Tady si s nákupem nechte poradit od odborníka, abyste si jako začátečníci nezvolili stroj, který je určen pro experty v dané disciplíně.

A jak to doma poskládat? Nechte se inspirovat!