Podzim nepatří mezi nejoblíbenější období roku. Sluníčka ubývá a počasí je celkově pod psa, člověku se ráno z vyhřátého pelíšku nechce, dřív nebo později na něj dolehne tradiční podzimní deprese... V tom všem chladnu, vlhku a temnu si mnoho z nás ani nestihne všimnout, že i podzim má své jedinečné kouzlo.

Milovník přírody, fotograf a poutník Janek Sedlář mezi lidi, kteří se nechají poklesem teplot a úbytkem slunečního svitu zdrtit, rozhodně nepatří. Naopak ve svých toulkách moravskými lesy pokračuje a nechává se uchvátit působivou souhrou podzimních přírodních úkazů. Na svých fotografiích zachycuje zalesněnou krajinu zahalenou do mlžného oparu, v němž září pestré barvy listí, které jsou pro začátek podzimu typické. Podzimní les ovšem nezaujme jen barvami, nepřehlédnutelné jsou i nepřeberné tvarové variace, ať už jde o klikatou lesní pěšinku nebo o různě pokroucené kmeny a větve stromů. Autor obrázků přiznává, že mu jeho práce dává prostor pro meditaci, dodává mu chuť do života a svým způsobem ho navrací zpět do dětství. O tom, že fotograf bezmyšlenkovitě necvaká spouští jen aby získal pěkné obrázky, svědčí kromě jiného názvy jednotlivých výjevů. Z nich je patrné, že Janek Sedlář vnímá krajinu velmi citlivě a nachází v ní souznění se svým vnitřním světem, svými pocity a myšlenkami.

Touha putovat

dreamlike-autumn-forests-janek-sedlar-12__880

Království ticha

dreamlike-autumn-forests-janek-sedlar-7__880


Sen ve snu

dreamlike-autumn-forests-janek-sedlar-5__880


Podzimní modlitby

dreamlike-autumn-forests-janek-sedlar-33__880


Andělé na naší cestě

autumn-forests-photography-janek-sedlar

Být na cestě s hřejivými myšlenkami

dreamlike-autumn-forests-janek-sedlar-24__880

Lesní katedráladreamlike-autumn-forests-janek-sedlar-15__880  Karpatské snění dreamlike-autumn-forests-janek-sedlar-17__880 Šamanova cesta na druhou stranu autumn-forests-photography-janek-sedlar-2