Bez vody to nejde. Odmala to do nás hučí rodiče, lékaři i média a mnohdy nezůstane jen u teorie, každý ví, co to znamená mít žízeň. Když si člověk pitný režim patřičně nehlídá, což se chronickým nepijavcům stává dost často, tělo si o vodu samo řekne. Přesto se holandský vědec Paulien Routs rozhodl vyvinout speciální sprej, který se aplikuje na především sportovní oblečení a reaguje s potem. podle toho, jak se na zpoceném těle zbarví, lze zhodnotit stav hydratace sportujícího jedince. To, že se člověk při sportu zapotí a měl by tedy dostatečně pít, nám samozřejmě nemusí připomínat žádný vědec, to se ví i bez rozsáhlého výzkumu. Routs nicméně tvrdí, že zkoumání potu svůj smysl má: pot totiž není jen voda, jíž se tělo ochlazuje, ale roztok obsahující minerály a kyseliny, které mohou o tělu prozradit mnohem víc o celkovém lidském zdraví. Tričko postříkané sprejem, který reaguje na chemické složení potu, vás tedy informuje o tom, jak na tom jste, kdybyste náhodou v zápalu boje chtěli ostatní varovné signály svého těla ignorovat.

V rámci výzkumu čarovné substance Routs zkoumal několik lidí z hlediska jejich fyzické aktivity a stravovacích návyků, v potaz bral samozřejmě i pohlaví a věk. Sprej reaguje na poměr kyselin a zásad v lidském potu: zatímco v potu dobře hydratovaného člověka převažují zásady, čím více vody tělo potřebuje, tím více jsou v potu zastoupeny kyseliny. Testované osoby sportovaly v oblečení napuštěném sprejem a vědecký tým z jeho barvy usuzoval, jak se daný životní styl spolu se sportovní aktivitou podepisuje na jedincově zdraví. Výzkum je prozatím v plenkách, takže získaná data je ještě potřeba ověřit a prověřit, ale zdá se, že by pozorování mohlo do budoucna přinést poměrně zajímavé výsledky využitelné v každodenní praxi.

SOAK-textile-coating-by-Paulien-Routs_dezeen_468_2SOAK-by-Paulien-Routs-tested-by-wearers_dezeen_468_1SOAK-by-Paulien-Routs-hydration_dezeen_468_2SOAK-by-Paulien-Routs-hydration_dezeen_468_1SOAK-by-Paulien-Routs-hydration_dezeen_468_0