Práce ve vyhřáté kanceláři je zpravidla velmi ceněná v době, kdy za okny mrzne až praští nebo za jiné nepřízně počasí, jakmile však venku panuje tak zvané krásné počasí, většina tváří mezi čtyřmi zdmi neupírá zrak do monitoru, ale z okna. Tamtéž se ubírají i myšlenky lidí odsouzených k práci v omezeném prostoru kanceláře.

Těžkému údělu uvězněných administrativních pracovníků je odzvoněno, prozatím alespoň v Londýně. Díky projektu, který si vytyčil za cíl nalákat víc lidí do místních parků, mohou zaměstnavatelé pro své pracovní síly pronajmout venkovní kancelář. Architektonické studio Tate Harmer ve spolupráci s firmou Gensler a umělci Natalií Jeremijenkovou a Shuster + Moseley vymysleli a realizovali skládací, pravda, spíše provizorní, kancelář vybavenou dřevěnými lavičkami, elektrickým proudem a bezdrátovým připojením k internetu. Alternativní kancelář TREExOFFICE je nainstalovaná kolem stromu; v dané čtvrti se nachází zhruba šedesát tisíc stromů, takže prostoru k rozmnožení prototypu je do budoucna dost. Pracovní prostor se nachází na vyvýšené platformě vyrobené ze stlačeného papíru a dřeva, stěny jsou poskládané z průhledných plastových a polykarbonátových destiček, které lze vyklápět. Aby byli pracovníci ve venkovní kanceláři chráněni před případným padajícím ptačím trusem, deštěm a různou havětí žijící v koruně stromu, je místnost zastřešená průhlednou střechou.

O víkendu je možné kancelář TREExOFFICE užívat zdarma, nicméně během pracovního týdne je pronajímána. Vytěžené peníze jsou využity k péči o místní zeleň. Doufejme, že projekt, který kromě jiného zajišťuje lidem trávícím celé dny v sedě před počítačem alespoň trochu kontaktu s přírodou a venkovním prostorem, najde své příznivce a podobných možností přinejmenším dočasného zlepšení pracovních podmínek se dočkáme třeba i u nás.

Pop-up-offices-in-trees-in-Hackney-by-Tate-Harmer_dezeen_468_9Pop-up-offices-in-trees-in-Hackney-by-Tate-Harmer_dezeen_468_8Pop-up-offices-in-trees-in-Hackney-by-Tate-Harmer_dezeen_468_6Pop-up-offices-in-trees-in-Hackney-by-Tate-Harmer_dezeen_468_5Pop-up-offices-in-trees-in-Hackney-by-Tate-Harmer_dezeen_468_4Pop-up-offices-in-trees-in-Hackney-by-Tate-Harmer_dezeen_468_2