Jak by se vám líbilo postavit si bydlení za pár dní a bez hypotéky? Pakliže sníte o vlastním hnízdě, ale vaše finanční vyhlídky do budoucna nejsou nejrůžovější a zároveň fandíte alternativním řešením, zabydlete se v jurtě. Proč bydlet ve stanu? Protože jurta není jen tak ledajaký stan!

Jurty pocházejí ze střední Asie a stavějí se tam už hodně dlouho, protože splňují požadavky místního kočovného obyvatelstva, ostatně nedal na ně dopustit ani jeden z nejslavnějších Mongolů, Čingischán. Jedná se o stavbu s kruhovým půdorysem a kuželovitou střechou, vybudovanou ze dřeva, plsti a tkaniny. Taková definice vzbouzí pochybnosti o tom, jak moc asi takový přerostlý stan vydrží. Obavy však nejsou namístě, když už jurta stojí, nemusíte se bát, že by se na vás mohla každým okamžikem zřítit; tato obydlí mohou díky svému tvaru a architektonicky dokonalé konstrukci ustát i hurikán. Moderní jurty si do jisté míry zachovávají vzhled tradičních mongolských ekvivalentů, k jejich výrobě se však používají i moderní materiály. Stěny jurty tvoří dřevěné latě tvořící mříž, na niž dosedá obruč s paprskovitě rozmístěnými trámy. Zvenčí jsou stěny obaleny ovčí vlnou, která funguje jako izolační vrstva, polyesterem či námořnickou plachtovinou, které rovněž zaručují, že se bude v jurtě bydlet pohodlně i za mrazivých dní. Zatímco exteriér může (ale nemusí) vypadat poněkud nevzhledně, při vstupu do interiéru na zevnějšek okamžitě zapomenete. Kruhový prostor uvnitř jurty působí naprosto jinak než pokoje plné hran a rohů, na něž jsme zvyklí z běžných domů. Dřevěná konstrukce stěn i střešní klenby nebývá zvnitřku nijak skrytá, to ovšem vůbec není na škodu, naopak, mřížka a paprsky mají kromě praktického i estetický charakter a dodávají místu velmi příjemnou atmosféru.

Ačkoli jurta zaujímá přibližně stejný prostor jako garsonka, využití místa v kruhu je mnohem efektivnější a kromě toho energeticky výhodnější: celý vnitřní prostor vytopí jedny kamínka (i když je pravda, že v zimě je potřeba oheň udržovat, protože se jurta rychle vytopí, ale moc dlouho teplo neudrží, pokud není v zimním období dostatečně zaizolovaná). Jurty jsou ekologické, vyrobené převážně z přírodních, obnovitelných a recyklovatelných materiálů, vyhovují tak trendu zdravého, ba přímo léčivého bydlení. Jurtu si k bydlení či práci pořizují lidé, kteří se nebojí kompromisů, není tedy divu, že se někteří z nich vzdávají moderního komfortu a místo splachovacího záchodu volí kompostovací kadiboudu. Nutné to ale není, do jurty může být bez problémů zavedená voda i elektřina (běžné kuchyňské vybavení, pračka i další elektrospotřebiče jsou v moderních obývaných jurtách běžné).

Přes veškerý komfort, jaký může jurta skýtat, je třeba mít na paměti, že se jedná o přechodné obydlí, které pravděpodobně nebude sloužit několika dalším generacím. Dřevěná konstrukce vydrží i desítky let, ovšem plachtu je nutné zhruba po třech až deseti letech vyměnit (záleží na materiálu). Cena jurt se odvíjí od jejich velikosti, použitého materiálu, vybavení, od toho, zda si je objednáte a poskládáte sami, nebo to necháte na firmě. Nicméně ceny samotné jurty (kostra + plachta) začínají někde na 40 000 Kč.

desert-yurt-construction_0 kid-and-yurt Sparrow_Printed_Top2-1150x600_c Yurts_in_Swiss_Alps-1150x600_c

Sparrow_Yurt_at_night-1150x600_cyurt-window-dome-sunbeamyurt-with-loftyurt-with-tub-1150x600_cLiving-room9-1150x600_cinterior.sleepingyurt061-1150x600_cDSC_376720ftfortressinterioryurt-kitchen-1150x600_cJFyurtIntW1452Rosa-Interior-1YurtYurtInterior1hilari_younger_yurt_1