Jaro pomalu klepe na dveře a s jeho příchodem si mnozí z nás kladou otázku, jak ulevit svému tělu po dlouhé zimě. V chladných měsících jsme byli vystaveni mnohým nežádoucím vlivům, jejichž přirozeným důsledkem je hromadění toxinů a odpadních látek v organismu. Nyní nastává ideální doba, kdy se jich můžeme zbavit.

Co je detoxikace?

Úvodem je třeba si ujasnit, proč je tolik důležité tělo pročistit a co to obnáší. Už naši předci si z generace na generaci předávali nejrůznější návody na očistné kúry, půsty či bylinkové recepty, které měly jediný cíl – pomoci tělu od škodlivin. Ač to nezní příliš optimisticky, dnešní doba a hektický životní styl bohužel nahrávají ukrytým jedům, které se k nám dostávají především z jídla, vzduchu i vody, a zaplavují naše těla toxickými látkami. Důsledkem toho se potýkáme se zdravotními problémy, únavou či alergiemi.

Jak začít s očistou těla?

Základem každé detoxikační kúry je zvýšený pitný režim. Denně vypijte alespoň tři litry neperlivé vody nebo bylinkových čajů. Významnou roli hraje i úprava stravy, bez které by celá detoxikace měla jen malý efekt. Ze svého jídelníčku vyřaďte veškeré polotovary, instantní směsi, pšenici,sladkosti, mléčné výrobky a maso. Naopak můžete konzumovat sojové výrobky, luštěniny, žitné a ovesné obiloviny, semínka, za studena lisované oleje a občasryby. To vše v kombinaci s dostatečným množstvím ovoce a zeleniny. V době očisty samozřejmě nekuřte a vynechejte alkohol.

 

Juka – přírodní mýdlo pro střevní trakt

Střeva jsou orgánem, který má zásadní vliv na obranyschopnost našeho těla. Již od pradávna léčitelé a mistři alternativních medicín upozorňovali na to, že bez očisty střevního traktu nemají další očistné postupy žádný význam. Proto detoxikaci vždy začínáme právě tady. Ve znečištěném střevě totiž vznikají nejnebezpečnější toxiny, jenž jsou příčinou celé řady zdravotních problémů, které na první pohled s trávením nesouvisí. Se střevem vám může účinně pomoct rostlina zvaná juka, jež obsahuje látky s důležitými čistícími účinky pro celý trávící systém, pomáhá snížit hladinu cholesterolu a zlepšuje vstřebávání vitamínů a minerálů. Jestliže začnete juku používat, v několika prvních dnech je vhodné postupně zvyšovat dávkování. Původní 1 až 2 kapsle denně lze v průběhu kúry zvýšit na 2 až 4 kapsle za den. Pokud si troufnete na opravdu důkladné očištění, můžete denní dávku zvýšit až na 3×3 kapsle.

Léčivá lázeň pro vaše játra

Po vyčištění střev je dalším důležitým krokem očista jater, která jsou největší a nejvýznamnější žlázou v našem organismu. Lze říci, že jsou jakousi detoxikační továrnou, kde podle vědců každou chvíli probíhá až 500 chemických reakcí. Pokud játra nefungují správně, celé tělo strádá a hůře pracují i jeho ostatní systémy. Naštěstí existuje několik bylinek, které majína tento důležitý orgán podpůrné a léčivé účinky. Použít můžete zeměžluč, kořen pampelišky, vlaštovičník, měsíček lékařský a ostropestřec mariánský. Tyto bylinky lze pít jako odvar, je možné si však opatřit i homeopaticky zpracované tinktury.

 Ulevte tělu od parazitů

Špatně se domníváme, že parazité jsou jen záležitostí rozvojových zemí. Ve skutečnosti je tomu naopak. Naše tkáně otravují svými jedy, přiživují se na našich tělech a produkují odpad. V rámci detoxikace proto nezapomeňte na antiparazitální kúru. Zde účinně pomohou extrakty z grepových jadérek, černého ořešáku, standardizovaného česneku či dýňové semínko a hřebíčkový olej.

Zdravé zeleninové šťávy pro zdraví i skvělou chuť

Nadopujte své tělo řadou vitamínů a potřebných živin. Doporučujeme si pořídit odšťavňovač a připravovat si šťávy každý den. Můžete střídat různé kombinace zeleniny, které dochutíte například kari kořením nebo zázvorem. Do svého krevního oběhu tak během chvilky dostanete enzymy, minerály,vitamíny a fytoživiny, díky kterým se detoxikace hodně urychlí. Pijte alespoň 3 dcl denně po dobu celé očisty.

Během detoxikace nezapomeňte na dostatek pohybu. Každý den sezapoťte minimálně na 30 minut. Správně provedená očista omladí váš organismus a její účinky budete pociťovat v různých oblastech života ještě dlouhou dobu.