Díky správně zvolenému typu osvětlení můžete minimalizovat únavu během učení vašeho školáka nebo mu napomoci k lepšímu spánku. Konkrétní výběr svítidel závisí od věku dítěte, množství dopadu přirozeného světla do pokoje i od toho, zda je pokoj sdílen s dalšími sourozenci. Jak vybrat to právě osvětlení k vám domů?

Dětské pokoje vyžadují různé možnosti osvětlení. Prostor, ve kterém dítě tráví většinu dne a dětství, se neobejde bez centrálního osvětlení, lampy u pracovního stolu a nočního světla u postele. Každé z těchto typů svítidel by ale mělo mít jiné vlastnosti.

Základem je stropní osvětlení

Nejdůležitější zdroj světla by, kromě oken, mělo být stropní světlo v centru místnosti. Pokud máte vysoké stropy, bude vhodnější volbou stropní lustr. Vhodným zdrojem světla jsou LED žárovky teplé bílé barvy. Výběr osvětlení do dětského pokoje ale nemusí být žádná nuda. Porozhlédněte se po hravých motivech a barvách.

Osvětlení pracovního stolu

Stejně důležitá je lampa pro psaní domácích úkolů. Je dobré zvolit lampu s možností polohování a zdrojem se studeným bílým světlem, ideálně kolem 4 000 K. Takové bude pro oči nejpřirozenější. Světlo by se mělo co nejvíce přibližovat běžnému dennímu. Pokud se v pokoji nachází více pracovních stolů, lampa by měla být na každém z nich. 

Tlumené noční světlo u postele

Některé děti vyžadují noční světlo více, některé méně. Doplňkové svítidlo ale doporučujeme nainstalovat do každého dětského pokojíčku. Tlumené osvětlení vytvoří přítmí, ve kterém se děti budou cítit v bezpečí. Pokud máte atypické prostory a trápí vás dlouhé kabely ke zdroji napájení, vyzkoušejte LED pásky. Umístit je můžete například pod postel, nebo pod police v blízkosti lůžka. Tlumené osvětlení používejte i v případě čtení pohádek na dobrou noc.

Vzhled osvětlení přizpůsobte tomu, co mají vaše děti rády

Lampa nad postel, která vypadá jako měsíc, potěší všechny malé badatele. Oblíbené jsou také ty ve tvaru superhrdinů a pohádkových postav. Některá noční světla mají zabudovaný malý projektor a hudební přehrávač. Pokud vaše dítě nemůže občas usnout, mohla by mu tato kombinace zvuku a světla pomoci.