Čistý a voňavý domov je snem každého z nás. Denně investujeme energii do úklidu a uspořádání doplňků, avšak je zde další věc, nad kterou se stojí za to pozastavit, a tou je čistý vzduch.

Strašákem dnešní doby je enormní znečištění ovzduší, se kterým se však nesetkáte jen venku, škodliviny se snadno dostanou i do našich obydlí. Špatný vzduch často může být příčinou nepříjemných alergií, astmatu či bolestí hlavy.Naštěstí ale existuje hned několik způsobů, jak doma zajistit bezpečné obydlí pro všechny členy rodiny. Představíme vám nejpraktičtější řešení, jak mít doma čisto ve všech směrech.

Ventilace

Moderní domácnost se bez ventilace zkrátka neobejde, protože snižuje vlhkost vzduchu, a tím pádem i koncentraci škodlivých látek v něm obsažených. Častokrát je už vzduch znečištěn při vaření v kuchyni. Ventilace v kombinaci s otevřeným oknem vám v tomto případě udělá velmi dobrou službu.

Svíčky z včelího vosku

Pokud existuje spolehlivý způsob, který dokáže efektivně pročistit toxický vzduch v domácnosti, jsou to svíčky z včelího vosku. Nejenže příjemně voní, ale jsou také vhodné pro astmatiky, protože dokáží ze vzduchu odstranit alergeny. Tyto svíčky navíc hoří déle než ty klasické a i když jsou o něco dražší, vyplatí se do nich investovat.


Beeswax candle to purify home interiors

Solná lampa

Další vychytávkou, jež vám pomůže mít doma čistý vzduch, je solná lampa, která je i velmi příjemnou dekorací. Teplem ze svíčky totiž dochází ke krystalizaci soli a ta následně eliminuje škodlivé látky ve vzduchu. Solné lampy mají také pozitivní vliv na spánek, takže je její využití multifunkční.


Salt lamp to purify home indoor air

Esenciální oleje

Čisté esenciální oleje jsou používány po staletí díky jejich antiseptickým a antibakteriálním vlastnostem. Dobré zprávy jsou, že fungují dobře jako silný čistič vzduchu. Klinické výzkumy ukázaly, že bakterie, viry a plísně ve výparech těchto olejů nepřežijí. Tudíž je dobré je mít doma. Vyberte si vůni jako je třeba borovice, skořice, tymián, eukalyptus, citrón a grepfruit.Květiny

A nesmíme zapomenout na květiny, které vytváří kyslík, absorbují oxid uhličitý a odstraňují škodlivé látky jako benzol, formaldehyd a další. Jedna květina může vyčistit vzduch v okolí až 10 metrů.


houseplants to purify indoor home air