Knihy se nemají soudit podle obalu, ale když člověk někdy vybírá, kterou knížku si koupí, možná se grafickým zpracováním přebalu knihy nechá přece jen trochu vést. Zatímco dnes není ničím neobvyklým prostý jednobarevný přebal, nejstarší dochované svazky svědčí o tom, že výtvarné provedení knihy kdysi nebylo o nic méně důležité a propracované než její obsah. Prastaré knihy tak představovaly a dodnes představují unikátní umělecká díla nesmírné umělecké hodnoty.

Právě tímto již dávno zapomenutým trendem se nechala inspirovat mladá lotyšská designerka a výtvarnice Aniko Kolesnikova. Nepoužívá sice tradiční materiály, pracuje s polymerovou hmotou, ale hotové přebaly svým vzhledem a do jisté míry i tematickým zaměřením připomínají knihy, jejichž vznik je datován do středověku. Kolesnikova dokáže díky svému nespornému talentu a smyslu pro detail proměnit obyčejný deník v úchvatné umělecké dílo. Mezi nejobvyklejší motivy, jimiž krášlí přebaly knih a notesů, patří zvířata, různé přírodní motivy, draci a další výjevy inspirované fantastickou literaturou. Od roku 2009, kdy se s polymerovou hlínou seznámila, má už na kontě pěknou řádku zajímavých projektů a vypadá to, že u tvorby tohoto rázu ještě nějakou dobu zůstane. Autorka 3D přebalů přiznává, že ji někdy políbí múza večer v posteli, načrtne si, jak bude dílko vypadat, a hned ráno se pouští se práce. Umělkyně preferuje realizaci vlastních nápadů, ale příležitostně tvoří i na objednávku. Do díla se ale můžete pustit i vy: Aniko Kolesnikova si nenechává své know-how pro sebe, natáčí videa, v nichž svou práci dokumentuje, takže ji můžete sledovat přímo při akci.

polymer-clay-book-covers-my-aniko-kolesnikova-1 polymer-clay-book-covers-my-aniko-kolesnikova-2 polymer-clay-book-covers-my-aniko-kolesnikova-3 polymer-clay-book-covers-my-aniko-kolesnikova-5 polymer-clay-book-covers-my-aniko-kolesnikova-6 polymer-clay-book-covers-my-aniko-kolesnikova-7 polymer-clay-book-covers-my-aniko-kolesnikova-8 polymer-clay-book-covers-my-aniko-kolesnikova-10 polymer-clay-book-covers-my-aniko-kolesnikova-13 polymer-clay-book-covers-my-aniko-kolesnikova-14 02 04