Také patříte mezi lidi, kteří si nedokážou představit svůj den bez sprchy? Uzavíráte každý svůj den pod uvolňujícím proudem příjemně teplé vody a jak z vás stéká všechen stres nashromážděný během dne, říkáte si, jak může být život krásný a nějak se vám nechce vodu vypnout a odebrat se do hajan? Ony slastné chvíle může narušit hlas svědomí: vodou se neplýtvá, koukej vylézt. Na trhu se objevují nejrůznější technické vymoženosti, které vás ohlídají, abyste se ve sprše nezapomněli, ale někdy může být sakra těžké smířit se jen se dvěma minutami očistného rituálu, zvlášť když máte všeho po krk a tohle je jediná věc, která vám v dané chvíli těžký úděl ulehčí.

Mladí vědci Jun Yasamoto,  Alban Le Henry, Olivier Pigasse a Vincent Vandenbrouck vyvinuli pro milovníky nešetrného mytí speciální sprchu, která sama vyčistí použitou vodu. Voda putuje odtokem do jakéhosi bludiště plného filtrů, které zajistí, že voda, jež jimi projde, bude vhodná i k pití. Vzhledem k tomu, že se na filtraci vody používají živé rostliny jako sítina, rákos, okřehek nebo tokozelka vodní hyacint, může si uživatel sprchy připadat trochu jako u rybníku; tyto rostliny jsou totiž součástí vynálezu. Kromě vodumilné zeleně se o čistotu použité vody stará písek a uhlíkový filtr. Celý filtrační systém zbaví vodu ze sprchování těžkých kovů i zdraví škodlivých mikroorganismů.

Jistě se najdou lidé, jimž přírodní atmosféra bude vyhovovat, ačkoli osobně si moc v koupelně takovou výbavu představit nedokážu, nicméně tvůrci návrhu vidí budoucnost své ekologické sprchy především v lázních a rekreačních střediscích, kde bude neobvyklým zpestřením.

JunYasumoto-PhytoBalneum1 junyu04junyu02