Umění má mnoho podob. Některá díla jsou nedotknutelná, těžko uchopitelná a nepřístupná, jiná vznikla naopak proto, aby mohla být vnímána velmi důvěrně a bez ostýchání. Dánský umělec Jeppe Hein patří k tvůrcům, kteří nechávají umění promlouvat i k lidem, kteří si vůči umění vnímanému jako něco nesmyslně abstraktního a zbytečného vypěstovali odpor. Hein se nechává inspirovat minimalismem a konceptuálním uměním ze 70. let, svá díla však okoření špetkou humoru a překvapení: jeho nevyzpytatelné sochy jsou totiž interaktivní.

Kdybyste měli v následujícím roce cestu do New Yorku, můžete si ukázky Heinovy tvorby osahat. V jedinečné expozici pod širým nebem nainstalované v parku Brooklyn Bridge najdete osmnáct děl, kterých se nejen můžete, ale dokonce byste se měli dotknout. Na výstavě jsou přítomny kousky zastupující tři okruhy umělcova zájmu: zrcadlový labyrint, speciální fontánu a šestnáct neobvyklých laviček.

V zrcadlovém bludišti možná zabloudíte, ale rozhodně se podíváte na Manhattan v docela jiném světle.

please-touch-the-art-jeppe-hein-designboom-15

V Heinových fontánách si můžete užít nezapomenutelné chvilky uprostřed "místnosti" obklopené vodou tryskající ze země do výšky zhruba dvou metrů. Nebojte, plavky nebudou nutné; voda tryská v pravidelných intervalech, takže můžete do i z objevujících se a mizících místností vstoupit či vystoupit suchou nohou.

please-touch-the-art-jeppe-hein-designboom-12

V neposlední řadě jsou součástí výstavy i červené lavičky, které stejně jako obyčejné lavičky slouží k sezení, ovšem díky svému neotřelému vzhledu působí lákavěji a jsou hravější.

please-touch-the-art-jeppe-hein-designboom-05 please-touch-the-art-jeppe-hein-designboom-10 please-touch-the-art-jeppe-hein-designboom-11 please-touch-the-art-jeppe-hein-designboom-13 please-touch-the-art-jeppe-hein-designboom-14