Podzim a blížící se zima sice dlouhým pobytům na "čerstvém" (o tom si ve městě a nakonec i na vsi, kde si leckdo rád přitopí v kamínkách, můžeme nechat zdát...) vzduchu zrovna nepřeje, ale podnikavci by mohli být inspirováni projektem venkovní knihovny, který si našel řadu nadšenců v Kanadě.

Architekti z Atelier Kastelic Buffey instalovali v městečku Newmarket originální stavbu, která zastává funkci knihovny pro každého. Dřevěná konstrukce z černě natřených latěk připomíná svým tvarem otevřenou knihu (pakliže se na ni díváte z toho správného úhlu), skýtá několik poliček knih a samozřejmě posezení, kam můžete s vybraným svazkem usednout a vstoupit do světa fantazie. V této knihovně nenajdete žádnou paní knihovnici a nehrozí vám žádné pokuty za překročení výpůjční lhůty. Kdokoli si může jakoukoli knihu vzít nebo jen půjčit, ale také se nemusí ostýchat přispět svou troškou do mlýna a rozšířit nabídku přítomných knih nějakým tím kouskem z vlastních zásob. Na noc se knihovna zamyká a mění se ve skromný zdroj světla: skrz dřevěné příčky se zevnitř dere ven záře z LED světel, která zásobují energií solární panely umístěné na střeše knihovny.

Projekt podporuje nejen bohulibou činnost čtení, která se z každodenního života některých z nás bohužel vytrácí, ale také harmonické soužití komunity a navazování přátelství: v knihovnách se obvykle moc nemluví, nanejvýš šeptá, aby nebyl žádný knihomol zabraný do četby rušen, ovšem "otevřená" venkovní knihovna vybízí k diskuzím a hovorům o literatuře, které obohatí všechny přítomné i kolemjdoucí.

story-pod_181115_03-800x530story-pod_181115_02-800x615story-pod_181115_01-800x533story-pod_181115_07-800x534