Kdo by nemiloval provensálský interiérový styl. Pojí v sobě atmosféru slunného středomořského venkova, vůni levandule i typickou francouzskou eleganci. Styl Provence je dnes velmi populární a převážně jej volí ti, kdo dávají přednost tradičním venkovským prvkům před strohými moderními styly.

Může se zdát, že tento typ interiéru nepatří například do městských bytů, ale opak je pravdou. Díky provensálským doplňkům  lze vnést do každého bytu světlo, teplo, přírodní odstíny a venkovský nádech, který v pokojích velkých měst dost často chybí.

Historie provensálského stylu

„Styl Provence” nese název po regionu na jihovýchodě Francie. Jeho počátky sahají až do 17. století, kdy se zrodil pod rukama menší francouzské buržoazie. Ta si ve snaze uniknout z ruchu města a přísné klasiky vybavovala své domovy v provincii dnes již charakteristickými provensálskými prvky. Následně popularita tohoto interiérového designu začala rychle růst. Své místo si našel především mezi umělci a spisovateli a do 19. století se rozšířil po celé Evropě. V dnešní době interiér bytu nebo domu ve stylu Provence přitahuje pozornost mnoha lidí díky svému komfortu, zvláštní energii a malebné atmosféře.

Neodolatelné provensálské prvky

Když se řekne “styl Provence”, většina z nás si vybaví levanduli, která je symbolem jak tohoto designu, tak Provence samotné. Mezi hojně využívané květiny v tomto kraji patří také růže nebo vojtěška. Francouzská láska ke květinám se odráží na mnoha domácích předmětech, textiliích i v barvách interiéru. Typické jsou výšivky v podobě rostlinných ozdob, umělecké kování připomínající vinuté stonky rostlin, a dokonce i pokrmy zdobené bylinami. Venkovskou atmosféru snadno vytvoříte provensálskou keramikou, květináči, fotorámečky nebo kuchyňským nádobím. To vše doplňují drsně omítnuté stěny, dřevěný “oprýskaný” nábytek a již zmiňovaný dekor.

Nábytek ve stylu Provence

Nábytek hraje velmi důležitou roli v celkové atmosféře interiéru bytu nebo domu, kde má nejen funkční, ale také dekorativní roli. Nábytek ve stylu Provence by měl budit dojem, že se používá mnoho let. Může se jednat o skutečně starý nábytek, nebo i nový kus, který prošel tzv. ekologizací, tedy technikou „umělého stárnutí“, kterou výrobci používají. Kromě toho se dnes vyrábí nábytek s imitací škrábanců, třísek, stop po dřevorubci. Pokud jde o barvu, nábytek se obvykle používá ve světlých barvách. Může být buď jednoduchý a důkladný, nebo sofistikovaný, zdobený nádhernými řezbami. Proutěný nábytek, objemné truhly a lavice skvěle zapadají do interiéru domu v provensálském stylu. 

Stěny, strop a podlaha

Provence design bytu zahrnuje pečlivý výběr materiálů na stropy, podlahy i stěny. Strop bývá tradičně omítnut, ale může být natřený bílou barvou, kde jej lze dozdobit decentními květinovými ornamenty.  Pokud jsou k dispozici dřevěné trámy, bývají ponechány nelakované, aby se vytvořil barevný kontrast ke světlému stropu. Jako podlahové krytiny se obvykle používají dřevěné podlahy nebo jejich imitace, také dlaždice napodobující kámen. Často se používají světlé barvy pro koupelnové, kuchyňské nebo chodbové dlaždice. Stěny domu nebo bytu mohou být omítnuty nebo natřeny světlou barvou, ale někdy jsou ve stylu provensálských interiérů přítomny také fragmenty cihel nebo zdiva. Omezené barvy podlahy, stěn a stropu, absence ostrých kontrastů dodávají interiéru zvláštní měkkost a sofistikovanost. 

V příštích dílech se zaměříme na zařízení konkrétních místností ve stylu Provence.