Patříte mezi obdivovatele originálních architektonických řešení? Toužíte po domku, jaký jen tak někdo nemá, ale nemáte dost tučné konto na to, abyste si mohli atypické bydlení pořídit? Nezoufejte, dnešní doba přeje neotřelým ekonomicky i ekologicky šetrným nápadům, takže jistě brzy narazíte na projekt, který vyhoví vašim nárokům a představám, aniž by vás zruinoval.

Architekti z lotyšského studia NRJA (No Rules Just Architecture) navrhli skládací dům ve tvaru polokoule, který na první pohled může připomínat přerostlý stan nebo barevné iglú s okénky, ovšem ve skutečnosti se jedná o nefalšovaný dům, jenž svým majitelům poskytne přístřeší i teplo domova za každého počasí. Jmenuje se DOM(E).

Samonosná konstrukce kupole se poskládá snadno a rychle. Podlaha netradičního oblého domku je vyrobená z lepené dřevěné konstrukce, samozřejmostí je dvousetmilimetrová izolační vrstva. Vnější zdi jsou z vláknobetonových desek pokrytých voděodolnou tekutou gumou. Interiéru dominuje obložení z březové překližky.

Pod kupolí DOMu se skrývají dvě podlaží, která nabízejí překvapivé množství prostoru. V přízemí se nachází kuchyň, jídelna, obývací pokoj a koupelna s toaletou. Z jídelny se můžete prosklenými dveřmi dostat přímo na terásku. V patře jsou další dva prostorné pokoje. KUPOLS_gif1KUPOL_viz3_2013.04.02KUPOL_viz1_2013.04.02d194d0cb-cdf9-4a7e-8ab4-1b1a4dd309bcKUPOL_viz2_2013.04.02_nakts

Tuto zajímavou dvoupodlažní stavbu si mnozí zamilují nejen díky jejímu neotřelému designu, ale také díky její finanční dostupnosti (autoři projektu slibují, že skládací kupole vyjde levněji než stavba klasického domku) a ekologické šetrnosti: teplota uvnitř DOMu je regulována přirozeně díky podzemnímu potrubí: v zimě je po domě rozváděn teplý vzduch, v létě chladný; "použitý" vzduch odchází z domu ven komínem. Přitopit si majitelé domu mohou v krbu, z něhož je teplo rozváděno potrubím po celém objektu. O ohřev vody se starají solární panely nainstalované na střeše.