I obyvatelé malých bytů mají občas početnější návštěvu. Snadno se pak může stát, že se někteří hosté nemají kam usadit – ve stísněném prostoru si asi nikdo nebude skladovat řady židlí, aby se v případě větší sešlosti nesedělo na zemi. Takový problém řešil i hongkongský designer Mike Mak. Jednoho dne se zahleděl na kousek speciální lepenky, tzv. honeycombu (jedná se o jakousi tvrzenou obdobu plástvového papíru), který mu ležel na poloprázdné poličce na knihy, a nápad byl na světě. Ve spolupráci s americkým designovým studiem Plateaus vyvinul Bookniture, knihy, které lze rozevřením proměnit ve stoleček, stoličku nebo třeba podnožku.

Složený Bookniture vypadá jako knížka v pěkné vazbě o rozměrech zhruba 18 cm x 33 cm x 4 cm. Jakmile však povolíte gumičku, která drží knihu zavřenou, vyskočí na vás válec o průměru 35 cm. Ačkoli kouzelná rozkládací kniha váží něco málo přes půl kila, takže se dá celkem bez problémů přenášet a přibalit s sebou na piknik, může se na ni s klidem posadit dospělý člověk; pevný, speciálním postupem poskládaný materiál nezklame – měl by unést až 170 kg. Aby bylo posezení pohodlnější, případně aby byla odkládací plocha jednolitější, lze rozloženou stoličku vybavit plstěnou podložkou určenou právě k tomuto účelu. Vzhledem k tomu, že honeycomb je odolný proti vlhkosti, nemusíte se bát, že by se vám při první drobné nehodě rozmočil. Dalším pozitivem vynálezu je, že vysloužilé kousky jsou plně recyklovatelné.

bookniture-mike-mak-folding-furniture-hidden-in-book8.jpg.650x0_q85_crop-smartbookniture-mike-mak-folding-furniture-hidden-in-book7.jpeg.650x0_q85_crop-smartbookniture-mike-mak-folding-furniture-hidden-in-book9.jpg.650x0_q85_crop-smartbookniture-mike-mak-folding-furniture-hidden-in-book5.jpg.662x0_q100_crop-scalebookniture-mike-mak-folding-furniture-hidden-in-book4.jpg.650x0_q85_crop-smartbookniture-mike-mak-folding-furniture-hidden-in-book-2.jpeg.650x0_q85_crop-smartbookniture-mike-mak-folding-furniture-hidden-in-book-3.jpg.650x0_q85_crop-smart