V horkých letních dnech je velice příjemné a osvěžující se zchladit v bazénu. Pokud si chcete postavit bazén, musíte se rozhodnout, kam bazén umístit, jaká bude jeho velikost a tvar, zda si najmete odborníky na stavbu a kolik chcete do jeho stavby a údržby investovat. V dnešní době nalezneme na trhu nepřeberné množství různých druhů, tvarů i velikostí bazénů. 

Nadzemní bazény si často pořizují lidé, kteří jej plánují využívat pouze krátkodobě. Mohou být nafukovací, nebo mít ocelovou či zděnou konstrukci. Nevýhodou je jejich krátká životnost, proto je nutné si dávat pozor na sebemenší mechanické poškození. 

Zapuštěnébazény se vyrábějí z velmi kvalitních materiálů (odolné polymery, beton), díky čemuž je jejich životnost mnohonásobně delší. Výhodou je možnost jejich používání během celého roku. Větší kvalita a delší životnost se také odráží na pořizovací a udržovací ceně těchto bazénů. Nadzemní bazény jsou nejčastěji kruhového tvaru, který umožňuje pouze relaxaci a nikoliv prostor k plavání či potápění. Zapuštěné bazény poskytují dostatečný prostor a je možné si vybrat z více tvarů. Praktické je zastřešení bazénů, které zabrání zanášení listím a jinými nečistotami. Zastřešení může být bez-kolejnicové či kolejnicové. Bez-kolejnicové zastřešení je pevné, zatímco kolejnicové umožňuje posouvání zastřešení po kolejnici. Pokud máte atypické rozměry bazénu nebo vám žádný z výše uvedených způsobů zastřešení nevyhovuje, můžete si nechat vyrobit zastřešení na míru. Atypické zastřešení se často používá u bazénů, okolo nichž je nedostatek prostoru. Každý kdo vlastní nebo vlastnil bazén tak ví, že se neobejde bez vybavení, pomocí kterého bude bazén udržovat. Nezbytně nutný je vstup do bazénu (žebřík, schody), krycí plachta, čerpadlo a filtr. K pomocnému vybavení, pomocí kterého udržíme vodu čistou a vhodnou na koupání, patří sada na čištění. Patří do ní kartáč, síťka (pomocí které se zbavíme nečistot na hladině), bazénový vysavač a tzv. pH tester (pomáhá udržovat stálé pH vody). V současnosti již existují bezpečnostní prvky, například elektronické alarmy, které vás upozorní na případný pád dětí do bazénu. Tento bezpečnostní systém funguje na principu zaznamenání vodní vlny (vytvořené dopadem osoby nebo nějakého předmětu), která vydá signál ke spuštění sirény. Ochránit děti před pádem do bazénu může pomoci i obyčejné zábradlí, postavené okolo bazénu, nebo protiskluzová vrstva (dřevo, guma).