Ve švédské Uppsale vyroste "Klenot" (The Jewell) – moderní, ekologická kancelářská budova. Neotřelé architektonické dílo dostojí svému jménu: bude vybudováno ze "střípků" kovu a skla a bude vypadat jako obrovský drahokam.

Šestipodlažní stavba se zrodí poblíž nádraží a bude zastávat řadu funkcí: v přízemí se bude nacházet nádražní čekárna a pokladna, opravna kol a centrum pro udržitelný rozvoj, kde se návštěvníci budou moci informovat o záležitostech týkajících se životního prostředí. Vyšší patra pak budou zasvěcena kancelářským prostorám. Nevyužitý nezůstane ani prostor pod obřím drahým kamenem – podzemní část stavby poslouží jako parkoviště pro kola a automobily.

Nápaditá budova o výměře 11 000 m² bude nejen vizuálně přitažlivá, vyjde-li vše podle plánu, stane se nejvíce energeticky soběstačnou stavbou ve Švédsku. Bude si totiž vyrábět energii ze slunečního záření, které bude sbírat pomocí solárních panelů umístěných na střeše. V projektu jsou začleněny i další systémy, které zajistí úspory energie – senzory uvnitř budovy budou zaznamenávat spotřebu energie v reálném čase, což usnadní regulaci vytápění a osvětlení. Neobvyklý tvar budovy není samoúčelný: kovové konstrukce kolem oken fungují jako ochrana před sluncem, nemělo by tedy docházet k přehřívání uvnitř "Klenotu".

Stavba, která má svou členitostí zrcadlit pestrý charakter čtvrtého největšího švédského města a jeho okolí, bude stát na náměstí vydlážděném trojúhelníkovými betonovými deskami. Na náměstí je naplánovaná také kavárna, tržiště a bikepark. Klikaté schody zajistí přístup k vlakovému nástupišti.

O realizaci odvážného projektu architektů z Utopia Arkitekter se postará domácí stavební firma SKANSKA; stavět se začne už začátkem roku 2015.

The-Jewel-by-Utopia-Arkitekter_dezeen_468_0 The-Jewel-by-Utopia-Arkitekter_dezeen_468_1 The-Jewel-by-Utopia-Arkitekter_dezeen_468_2 The-Jewel-by-Utopia-Arkitekter_dezeen_468_3