Dobře zvolená tapeta, která je laděna do stylu vašeho domova a kombinuje správné množství barev a vzorů, může vytvořit jedinečný vzhled celého bytu nebo konkrétního pokoje. Kromě designu je velmi důležitý materiál, ze kterého je vyrobena a povrch, na který se bude lepit. Inspirujte se našimi tipy, jak si vybrat tu nejlepší volbu.

Odstraňte staré tapety a použijte penetraci

Pokud se na současném povrchu zdí nachází část předchozích tapet, je důležité je nejprve odstranit. V opačném případě může stará tapety po navlhnutí lepidlem vytvářet bubliny a postupně se odlepovat. Bez penetrace se také neobejdete. Kdyby nedošlo ke zpevnění povrchu pomocí penetrace, docházelo by k předčasnému odpařování vody z lepidla, a tedy i k nedokonalému přilnutí tapety k podkladu. Penetrační nátěr nechte schnout nejméně 6 hodin.

Zkontrolujte a připravte si povrch 

Všechny typy povrchů je nutné před tapetováním připravit. U zdí zatmelte menší i větší praskliny a vodováhou zkontrolujte rovnost rohů. V místnosti zajistěte vhodnou teplotu, která by během tapetování a následného schnutí měla být 19 až 21 °C.

Zvolte správný typ tapety

Tapetu vybírejte podle toho, do jaké místnosti ji chcete použít. Na výběr máte několik variant. Jednou z nejoblíbenějších jsou papírové, které se nejčastěji umisťují do dětských pokojů nebo ložnic. Výhodou je nižší pořizovací cena, ale nejsou příliš odolné proti vodě nebo oděru. Další variantou jsou sklovláknité tapety. Mají praktické vlastnosti jako omyvatelnost a odolnost proti poškrábání. Dokáží zakrýt i případné nerovnosti na stěně. Jsou vhodnou volbou především do koupelen, kuchyní nebo obývacích pokojů. Univerzální vliesové tapety můžete použít téměř v každé místnosti. Kombinují prodyšnost, částečnou omyvatelnost a zvukovou izolaci. Oproti tomu vinylové tapety prodyšné nejsou a hodí se spíše do koupelen, kuchyní nebo na toalety.

Příslušenství, bez kterého se neobejdete

K nalepení je nutné tapetovací lepidlo. Roztírá se speciální štětkou nebo válečkem. Pro vyrovnání nedokonalostí se vám hodí vodováha, tmel a špachtle. Tapety rozdělíte pomocí nože nebo nůžek. Při zařezávání tapet u stropu, podlahy nebo v rohu je užitečná tapetovací lišta.

Jak spočítat spotřebu tapet?

Při nákupu je nutné dopředu počítat, kolik rolí tapet budete potřebovat. Běžný rozměr je 10,05 m x 0,53 m. Existují ale i nestandardní míry. Proto si vždy pečlivě zkontrolujte rozměr uvedený na obalu. Spotřebu ovlivňují především 3 faktory: obvod místnosti nebo stěny, typ tapet – zda jsou se vzorem nebo bez. Nakonec také samotný postup, kdy se tapetové pásy stříhají o 5 cm delší než je skutečná výška stěny.