Porod je jedním z nejnáročnějších zážitků, které může žena zažít. Je to ale zároveň nádherné, protože přichází nový člen rodiny a změny, které přicházejí s mateřstvím, jsou nepopiratelné. Některé jsou pozitivní, ale jiné mohou být i negativní. Jednou z těch negativních může být i pokles sebevědomí. Jak ale zůstat sebejistou a najít zpět svou silnou a sebevědomou stránku po porodu, to vám poradíme v článku.

Myslete na své úspěchy

Být mámou je velký úspěch samo o sobě. Nezapomínejte na to, že jste na svět přivedla nový život a že jste schopná neuvěřitelných věcí. Každý den, kdy se staráte o své dítě, je dalším úspěchem, kdy byste měla být vděčná i šťastná. 

Zaměřte se na své tělo

Po porodu tělo prochází dalšími změnami, snaží se postupně vrátit tam, kde bylo před těhotenstvím. Nikdy to ale nebude tak rychlé a možná už to ani nikdy nebude pocitově stejné jako kdysi. Pravidelný pohyb a vyvážená strava vám ale pomůže získat zpět ztracené sebevědomí. Pokud se vám nedaří zhubnout tak rychle, jak byste si přála, nezoufejte. Každý organismus je jiný, a hlavně, vaše tělo vykonalo něco úžasného, devět měsíců nosilo miminko a přibývalo postupně na váze, proto bude váha zase postupně několik měsíců ubývat. 

Najděte si čas pro sebe

Péče o nového člena rodiny může být vyčerpávající, a to nejen fyzicky, ale také emocionálně. Je důležité, abyste si našli nějaký volný čas jen pro vás, a to hlavně na odpočinek a péči o sebe. Ať už je to krátká procházka s oblíbenou hudbou v uších, relaxační koupel, krátký spánek nebo čtení oblíbené knihy, i tento čas vám pomůže získat zpět energii a sebevědomí.

Mluvte o svých pocitech

Není nic špatného na tom, když si přiznáte, že se necítíte tak, jak byste si představovala. Mluvte o svých pocitech s partnerem, přáteli nebo rodinou. Sdílení svých emocí a strachů je osvobozující. Nebo si najděte kamarádku, která je také nějakou chvíli po porodu. Třeba zjistíte, že nejste sama, kdo se s tímto problémem potýká a vaše bude snažší sdílet vaše pocity s někým, kdo si prochází tím stejným. 

Zahrajte si na královnu sebevědomí

Občas si zahrajte na sebevědomou osobu, i když se tak necítíte. Postavte se před zrcadlo, usmějte se na sebe a představte si, že jste silná a sebevědomá žena. Toto jednoduché cvičení může pomoci změnit vaši náladu a postoj k sobě samé.

Nebojte se oslovit profesionála

Pokud máte pocit, že pokles sebevědomí po porodu vás stále trápí, vyhledejte profesionální pomoc. Psychoterapeut nebo poradce pro ženy po porodu vám poskytne cenné rady a podporu při opětovném získávání sebevědomí.

Vzpomeňte si, že pokles sebevědomí po porodu je normální a mnoho žen s ním bojuje. Důležité je neztrácet víru v sebe sama a pracovat na svém sebevědomí postupně. S péčí o sebe, podporou svých blízkých a dalšími tipy můžete znovu najít svou silnou a sebevědomou stránku a užívat si mateřství plnými doušky a bez obav. Víte také, jak snížit stres a úzkosti a cítit se konečně lépe? Přečtěte si i náš další článek. Nebuďte na to sama.