50 odstínů rtěnky. Jak vybrat ten pravý, který vám bude lichotit? Rtěnka je jedním z nejdůležitějších doplňků v kosmetické tašce každé ženy. A správně vybraná rtěnka dokáže zdůraznit krásu vašich rtů a dodat vašemu vzhledu dokonalý 'finish touch'. Začtěte se do faktorů, které byste měla zohlednit při výběru rtěnky, aby se stala vaším novým, nepostradatelným doplňkem.

Přihlédněte k odstínu vaší pleti

Každý člověk má svůj unikátní odstín pleti, a právě ten by měl být vaším průvodcem při výběru odstínu rtěnky. Odstín pleti určuje, jaká barva rtěnky vám bude nejvíce lichotit. 

  • Světlá pleť vypadá skvěle s odstíny růžových, meruňkových nebo světle hnědých rtěnek. 
  • Tmavší pleti naopak sluší sytější barvy, jako je červená, vínová nebo fialová. 

Experimentujte a najděte ten správný odstín, který se stane vaším „must-have“ v líčení.

Zohledněte typ rtů

Stejně jako odstín pleti, i typ rtů by měl ovlivnit váš výběr rtěnky. Plnější rty mohou být zdůrazněny lesklými a jasnými odstíny. Máte-li menší a užší rty, zaměřte se na matné rtěnky, které vytvářejí iluzi větších rtů a poskytují opticky zvětšující efekt.

Zaměřte se na příležitost

Kterou rtěnku zvolit? Nezapomeňte brát v úvahu konkrétní situaci, pro kterou ji chcete použít. Denní líčení do práce vyžaduje jemnější a neutrálnější odstíny, které nebudou příliš křiklavé. Naopak, pro večerní příležitosti či speciální události můžete směle experimentovat s výraznějšími a sytějšími barvami, které vás vyzdvihnou. Jak řekla Marilyn Monroe: "Rtěnka je tím posledním dotykem, který dokáže proměnit celý váš den."

Otestujte před nákupem

Stejně tak je důležité, abyste si vyzkoušeli rtěnku před nákupem. Barva rtěnky se může zdát odlišná v obalu než na vašich rtech. Pokud máte tu možnost, vyzkoušejte si v obchodě různé odstíny a pozorujte, jak ladí s vaším obličejem. Při výběru rtěnky pak slepě nesázíte na odstín, ale máte jistotu, že volíte to pravé. Pokud není možnost vyzkoušet rtěnku na rtech, použijte tester alespoň na hřbet vaší ruky. Když odcházíte z obchodu, určitě budete spokojená, že jste si vybrala rtěnku, která vám skvěle sedí.

Dbejte na kvalitu a složení

Nejlepší volbou jsou kvalitní rtěnky od od uznávaných výrobců. Dávejte pozor na složení – vybírejte rtěnky s přírodními složkami, které jsou šetrné k vašim rtům. Kvalitní rtěnka vypadá krásně, ale zároveň by měla vaše rty chránit a hydratovat. Pamatujte, že investice do kvalitní rtěnky může mít dlouhodobý pozitivní vliv na zdraví vašich rtů.

Stanovte si rozpočet

Rtěnky jsou dostupné v různých cenových kategoriích. Stanovte si jasný rozpočet, který jste ochotni investovat do rtěnky, a držte se ho. Není třeba se obávat, protože na trhu existuje mnoho cenově dostupných variant ve výborné kvalitě, a tak výběr takového produktu nemusí znamenat velkou finanční zátěž.

Jak aplikovat rtěnku správně?

Když už jste rtěnku vybrala, aplikujte ji takto:


  • nejprve rty připravte odumřelou kůži odstraňte jemným peelingem a aplikujte hydratační balzám na rty;
  • poté rty nakonturujte použijte konturovací tužku v barvě podobné rtěnce a vytvořte obrys rtů;
  • naneste rtěnku začněte aplikací rtěnky na střed rtů a poté pokračujte směrem ven, použijte štětec pro precizní aplikaci;
  • opravte drobné chyby použít ušní tyčinku namočenou v micelární vodě a jemně upravte linii rtů.


Rtěnka je aplikovaná. Máte hotovo! Vyražte ven a ukažte světu, jak vám vaše nová rtěnka sluší.

Kromě krásných rtů byste neměli opomenout ani své nehty, které jsou také vaší vizitkou. Přečtěte si náš další článek - Rutina péče o nehty: jak dosáhnout zdravých a krásných nehtů doma.