Sluneční paprsky mohou na naši pokožce vytvořit krásný opálený vzhled, po kterém mnohdy tak toužíme. Ale co se stane, když se necháme unést a svou pokožku necháme na slunci příliš dlouho? Výsledkem může být bolestivé a nepříjemné spálení kůže. Jakmile se vám to stane, je důležité vědět, jak správně o spálenou pokožku pečovat. V tomto článku vám proto poradíme tipy a postupy, jak zmírnit bolest, urychlit hojení a minimalizovat dlouhodobé následky, které sluneční spálení mohou na vaši pokožku mít.

1. Chlaďte pokožku

Prvním krokem při léčbě spálené pokožky je okamžitě se ochladit. Zde je několik způsobů, jak to udělat:

- Chladná sprcha nebo koupel: Stoupněte si do studené sprchy nebo napusťte vanu s chladnou či vlažnou vodou (záleží, jak chladnou snesete). Vyhněte se teplé a horké vodě, protože ta pokožku ještě více podráždí.

- Obklady: Položte na postižené místo studený obklad. Můžete použít studený ručník nebo igelitový sáček naplněný ledem.

- Aloe vera gel: Aloe vera je známá pro své chladivé a hojivé vlastnosti. Naneste na spálenou pokožku aloe vera gel, čímž pokožce ulevíte.

2. Udržujte pokožku hydratovanou

Spálená pokožka často vysychá, a proto je důležité, abyste ji udržovali hydratovanou. Použijte hydratační krém nebo mléko na tělo, které neobsahuje alkohol nebo vonné látky, jenž by mohly pokožku naopak podráždit. Aplikujte ho několikrát denně. Za zmínku stojí také různá séra,

3. Vyhýbejte se slunci

I když je to zjevné, po spálení pokožky se rozhodně vyhněte delšímu pobytu na slunci. Pokožka je nyní citlivá a další vystavení slunci může situaci jen zhoršit. Použijte ochranný oděv, klobouk a zůstaňte spíše ve stínu.

4. Péče o pokožku po zklidnění

Spálená pokožka od sluníčka je nepříjemnou zkušeností, ale s tímto návodem můžete urychlit proces hojení a minimalizovat dlouhodobé škody na pokožce. Po zklidnění spálené pokožky pokračujte v péči, abyste minimalizovali možné dlouhodobé škody. A nezapomeňte, že prevence je vždy nejlepší lék. 

- Základem je pitný režim: Ujistěte se, že pijete hodně vody, abyste udrželi tělo hydratované, čímž také podpoříte hojení.

- Dopřejte pokožce vitamin E: Krémy nebo oleje s obsahem vitaminu E mohou pomoci pokožce se lépe zotavit.

- Vyhněte se škrábání: I když to může být těžké, nedotýkejte se spálené pokožky a nepokoušejte se ji škrábat. To může zvýšit riziko infekce a zhoršit hojení.

- Zařaďte do své rutiny SPF: jedná se o ochranný krém, který chrání pokožku před škodlivými UV paprsky (v zimě i v létě). Používání takového krému s SPF by se mělo stát součástí vaší denní rutiny po celý rok.

- Hydratujte i zvenku: Zařaďte do rutiny i další produkty, například hydratační sérum, které dodá pokožce intenzivní hydrataci a celkově zlepší její kondici. Přečtěte si článek na téma nejlepší sérum na pleť - recenze a srovnání, kde najdete i tipy na různá hydratační séra.