Cílem tohoto článku je seznámit čtenáře se základními pojmy ohledně zapuštěného bazénu a upozornit na to nejdůležitější, co by člověk měl vědět v situaci, kdy zvažuje jeho pořízení.

Základní typy bazénů

Pojem zapuštěný bazén označuje typ bazénu, který je zasazen do terénu až po jeho horní hranu. Opakem zapuštěných bazénů jsou nadzemní bazény. Kompromisu mezi těmito základními typy se říká polozapuštěný bazén (ten je částečně zasazen do terénu a částečně nad něj vyčnívá).BazénNejluxusnější variantou zapuštěných bazénů jsou takzvané přelivové bazény, které jsou koncipovány tak, že jsou napuštěny až k samému okraji, kde voda přepadává přes přelivovou hranu do přelivového žlábku a odnáší povrchové nečistoty. Přelivové bazény nejsou jen velmi elegantní, ale jsou i vyloženě praktické.

Materiály

Z hlediska materiálů jsou nejčastěji budovány foliové nebo laminátové bazény. Levnější alternativou jsou právě ty laminátové. Avšak na trhu jsou samozřejmě k dostání i bazény z nových moderních a odolných hmot, jako je například materiál ALBISTONE® od firmy ALBIXON. Materiály se od sebe neliší jen cenou, ale i kvalitativními parametry (odolnost proti UV záření, proti mrazu a teplu… atd.).Nadzemní bazén

Výhody a nevýhody zapuštěných bazénů

Zapuštěné bazény vypadají v zahradě jednoduše hezky, vše je skryté pod zemí a nic netrčí vysoko do prostoru, jako je tomu u nadzemních bazénů. Nespornou výhodou zapuštěných bazénů je i to, že se do nich velmi snadno vstupuje. Jde k nim zapojit i protiproud a je možné je jednoduše zastřešit. Za nevýhodu zapuštěných bazénů naopak lze považovat fakt, že jejich instalace není snadná jako u nadzemních bazénů – a nevyhnete se při ní výkopovým a terénním pracím, které si budete muset přičíst k celkové ceně bazénu. Pokud však pro vás cena není jediným a rozhodujícím parametrem a nehodláte stěhovat bazén z místa na místo, tak rozhodně zvolte zapuštěný bazén.