Velká zahrada je parádní věc: na trávníčku se vyřádí děti i pes, na záhonku se najde spousta zdravých dobrot, ale té práce kolem toho všeho. Zeleň potřebuje v neposlední řadě vodu, jenže co když zrovna ne a ne zapršet? Vyprahlý green bledne, zelenina uvadá, vzývání deště zůstává nevyslyšeno a na plahočení se s kropicí nejsou dobrovolníci. Možná je načase zauvažovat o nějakém tom zahradním zavlažovači. Zahradní zavlažovače se nejen postarají o to, že se vám bude zahrada zelenat a rostlinstvu bude blaze, ale také ušetří váš čas, vodu, záda a nakonec i peníze.

Podle toho, čemu chcete dopřávat životodárnou vláhu, vybíráte z bohatého sortimentu produktů od mobilních rozprašovačů po důmyslné zavlažovací systémy. Záleží-li vám na kytičkách či vegetaci obývající poměrně malý prostor, nabízí se mikrozávlaha. Rostlinky dostanou tolik vody, kolik potřebují ke spokojenému růstu i bez toho, abyste kolem nich cupitali s konvičkou. Protože má každá zeleň jiné nároky  některé rostliny mají rády deštík, jiné preferují dávkování vody po kapkách přímo ke kořenům – k dostání je kapkovací potrubí, pro pěstitele pak kapkovací pásky, bodová mikrozávlaha či mikropostřik.

Pro majitele políčka či většího trávníku se pak hodí postřikovače. Ty se prodávají v několika variantách, podle toho, kam jsou schopné vodu dopravit (jednou z výhod zahradních zavlažovačů totiž je, že se voda dostane skutečně tam, kde je jí třeba, a tím se ušetří): výsečové či kruhové. Dále se liší tím, jak se instalují: některé se zapíchnou do země a po akci se zase uklidí, jiné jsou pojízdné a pokud nemusíte šetřit, jsou tu ještě zavlažovače zabudované do země, které mohou být dokonce i výsuvné (tedy automatické závlahové systémy, které jsou umístěny pod zemí, vy si je naprogramujete, takže se v pravý čas vysunou a vy už jen sledujete, jak pěkně pracují). U zavlažovačů si můžete nastavit, jakým proudem se bude kropit, jak daleko a pod jakým úhlem. Výrobce zpravidla uvádí, jaká je maximální plocha, o kterou se daný produkt spolehlivě postará. Pokud vás zajímá pořizovací cena, tak u mobilních rozprašovačů se pochybujeme v řádech stovek až tisíců korun. Dost samozřejmě záleží na ploše, kterou potřebujete zavlažovat, ale také na volbě způsobu zavlažování, ale když si vezmete, jak moc tím ušetříte a jak hezky to může vypadat, když zavlažovače zrovna zavlažují...