Podzim nám už sice pomalu klepe na dveře, ale protože je venku stále krásné počasí a práce na zahradě nekončí posledním prázdninovým dnem, není stále ještě pozdě na pár užitečných rad, které vám dokonale ulehčí vaše zahradničení. Tento článek ocení zejména Ti lidé, kteří na zahradě tráví spoustu času a péče o ní je nejen jejich velkou láskou, ale také pravidelným koníčkem. 

V následující galerii uvidíte, že ty nejlepší nápady nemusí být vždy složité. 

Co budeme k výrobě držáku potřebovat:

- několik květináčů

- hlínu na zasazení bylinek

- samotné bylinky

- paletu

- kovové stahovací pásky v přibližně stejném průměru, jako mají květináče

- vrtačku

- šroubky

- lak na venkovní použití

- štětec

Jak si držák snadno vyrobit:

Nejprve si připravíme paletu, kterou dle potřeby obrousíme, abychom se o ní při výrobě, nebo v budoucnu nezranili. 

Ještě než začneme se samotnou výrobou, nejsme-li spokojeni se současným vzhledem palety, můžeme jí natřít libovolnou barvou. V každém případě doporučujeme paletu ošetřit venkovním nátěrem, který je odolný proti dešti a sluníčku. Ochrání paletu a zaručí jí tak delší životnost. 

Následně si vezmeme připravené stahovací pásky a květináče. Pásky navlékneme na květináč a stáhneme je tak, aby nám nich květináč držel a abychom ho zároveň dle potřeby mohli zase vyndat. 

Když máme takto odměřený průměr jednotlivých pásků, květináče z nich vyndáme, abychom mohli pásky přivrtat k paletě. Ty rozmístíme libovolně na paletu a přivrtáme pomocí vrtačky a malých šroubků. Každý kroužek připevněte pomocí dvou šroubků. 

Jakmile máme přivrtáno, do květináčů zasadíme bylinky a umístíme je na paletu. Tím je dílo hotovo, a vy jste tak získali nejen více místa všude okolo, ale také velmi originálního pomocníka. 


- 6 kusů starých oken, přičemž musí být vždy dvě stejné

- 2 kusy pantů

- starý nízký stoleček

- úchytku 

- bílou nebo libovolnou barvu pro venkovní použití

- štětec

- vrtačku

- šroubky

- 6 kusů děrovaných úhelníků (vinglů) - viz. internet

-  lepidlo na dřevo

Jak si miniskleník vyrobit:

Začneme tím, že si připravíme nachystaná okna, a ze čtyř z nich ( dvě a dvě stejných rozměrů ) vytvoříme kostru skleníku přesně tak, jako můžeme vidět na fotce. 

Protilehlé strany musí být vždy složeny z oken totožných rozměrů. První tři okna k sobě navzájem připevníme pomocí "vinglů". Jedná se o okno v zadní části skleníku a dvě boční okna. K tomu budeme potřebovat 4 kusy "vinglů", které přivrtáme na zadní okno z budoucí vnitřní strany. A to z levé strany dva "vingly" a z pravé také dva. Vždy bude tedy jeden "vingl" dole a jeden nahoře, po obou stranách okna. K nim poté přivrtáme další dvě okna. 

Čtvrté okno přivrtáme k již vzniklé kostře o třech stranách pomocí pantů z jedné jeho strany. To, abychom mohli právě toto okno otevírat. Panty umístíme do spodní a horní části. 

Jakmile máme hotovou kostru skleníku o čtyřech stranách, přičemž jedna je otevíratelná, připevníme na okno, které lze otvírat nachystanou úchytku, případně zámeček. 

Tuto kostru (mimo otevíratelnou část) nalepíme spodní částí na stoleček. Tím nám vznikne podstavec, a skleník tak bude ve vyšší poloze. 

Pakliže jsme tyto kroky úspěšně zvládli, zbývá nám ke skleníku vyrobit střechu. Tu vyrobíme ze zbylých dvou kusů oken totožných rozměrů, které k sobě do pravého úhlu přiděláme také pomocí "vinglů". Tento vzniklý kus položíme na skleník stejným způsobem, jakým je položen na fotce a střechu ke skleníku přivrtáme, aby hezky držela i při silnějším větru. 

Nakonec můžeme hotový skleník natřít libovolnou barvou. V případě, že chceme skleník zanechat v barevném provedení, v jakém jsme ho našli, můžeme ho pouze ošetřit lakem, který skleník ochrání proti vnějším vlivům počasí. Tak ať vám a vašim kytičkám krásně slouží.

Co budeme potřebovat:

- led žárovky 

- dvě silnější větve nebo kmeny užších stromů

- hřebíčky

- kladívko

- případně prodlužovací kabel

- dva velké květináče

- hlínu nebo beton

Jak si osvětlení vyrobíme:

Výroba tohoto romantického osvětlení je velmi jednoduchá. 

Připravíme si květináče do kterých si pomocí hlíny zasadíme dvě stejně dlouhé větve, nebo dva užší kmeny. Ty ještě před tím umístíme na každou stranu stolu, poté bychom už s nimi velmi složitě hýbali. 

Kmeny můžeme také zalít betonem, místo toho, abychom použili hlínu. Budeme si tak jisti větší stabilitou osvětlení. 

Jakmile máme takto připravený základ, vytvoříme si zatlučením hřebíčků v horní části kmenů očka, do kterých zahákneme led světýlka. Přebytečný kus světýlek omotáme kolem kmenu směrem dolů, kde jejich konec zapojíme do zásuvky a nádherné osvětlení je na světě. 

4. Hrábě snadným pomocníkem

Co budeme potřebovat:

- Hrábě bez násady

- vrtačku

- šroubek

- jutový provázek

- nářadí, které chceme zavěsit

Jak pomocníka vyrobíme:

Asi nejjednodušším návodem ze všech návodů je právě tento. 

Vezmeme si hrábě a ty přivrtáme na stěnu. Na ně poté zavěsíme nářadí pomocí jutových provázků. 

Tento nápad můžeme využít i v kuchyni. V tomto případě, ale musíme hrábě dokonale umýt, a nebo použít zcela nové.

Co budeme k výrobě poličky potřebovat:

- 5 kusů dřevěných prken

- vrtačku

- přímočarou pilu

- 20 kusů květináčů

- bylinky nebo květiny na zasazení

- hlínu

- dlouhý a pevnější provaz, který udrží police

- násadu na koště

Jak závěsnou poličku vyrobíme:

Připravíme si ohoblovaná prkna, do kterých si vyřízneme kolečka o stejném průměru, jako mají květináče tak, aby nám v nich potom květináče hezky drželi. To znamená, že kolečka budou stejná, jako je průměr květináče v né úplně nejširším bodě. Vyříznout si je můžeme sami pomocí přímočaré pily, nebo o to někoho požádáme v případě, že si na to sami netroufáme. 

Když máme vyříznutá kolečka, uděláme si do každého rohu police pomocí vrtačky 4 dírky. Těmi následně protáhneme 4 připravené  a nastříhané provazy ve stejné délce, které pod spodní policí zavážeme do uzlů, aby nám na nich police držela a stejným způsobem pokračujeme i u dalších polic. 

Jakmile máme uzly hotové a provaz protažený, zavážeme si provazy k sobě nad horní policí tak, jak můžeme vidět na obrázku. 

Přebytečné délky provazu použijeme pro upevnění police k násadě od koštěte, která nám bude sloužit jako základna pro ukotvení police ke stropu. 

Jakmile máme dílo hotovo, stačí už jen připevnit polici, zasadit květiny a radovat se z toho, jak se jim krásně daří.

Další hezké nápady pro vaši zahradu, které stojí za to vdět:

Zdroj: https://cz.pinterest.com/