Skandinávci mají pravděpodobně geneticky zakódovanou schopnost vkusně dekorovat jakýkoliv interiér. Není tomu jinak ani v případě Katjy a její finské rodiny, zabydlené v nádherném útulném domovu. Minimalisticky řešený interiér laděný do tmavých tlumených tónů otevře srdce i té nejtemnější duši. Kdo tvrdí, že černobílý interiér nevytváří pohodovou atmosféru a že tmavý nábytek působí nudně, je na omylu. Společně se podíváme detailněji na to, jak Katja uchopila výzvu dekorování interiéru a tmavými barvami přivedla útulnost do každého koutu její domácnosti.

Počet barevných odstínů vyskytujících se v interiéru představovaného bytu bychom dokázali spočítat na prstech jedné ruky. Základní barvy interiéru tvoří černá, bílá, šedá a béžová. Jak je tedy možné, že na první pohled působí domácnost tak útulně a teple? Jsou to právě chytře zvolené teplé odstíny těchto na první pohled studených barev. Vezměte si barevnou paletu a přesvědčte se, že každá barva má svůj studený i teplý podtón. Chce to jistou fantazii a rafinovanost pro docílení požadovaného efektu.

Časy, kdy se většina lidí vyhýbala tmavým výmalbám v interiéru, jsou ty tam. Usilovná snaha o zvětšení prostoru v místnostech se také už tolik nenosí. Zde máte důkaz, že tmavé zdi vypadají skvěle a s vhodnou kombinací nábytku a dekorací nemusí prostor vždy nutně jen zmenšit. Všimněte si také, že tmavou stěnu Katja použila v ložnici, kde není cíl mít co nejvíce světla a opticky zvětšený prostor, ale naopak co největší možnou míru pohodlí a útulné atmosféry. Proto je tmavá stěna skvělým a chytrým řešením.

Dalším funkčním prvkem se v interiéru stává příjemné osvětlení v podobě malých lampiček nebo svíček. Svou teplou barvou dodávají prostoru další výrazový prvek, kterým je oranžová barva. Prostor se díky tomu stává ještě útulnějším a zbarvený do příjemných teplých podtónů.

Všimněte si, kolik nádherných a designových váz se v prostoru objevuje. Každá může být jiná, jak barevností, tvarem i materiálem, ale dohromady tvoří v prostoru domácí a osobitou atmosféru. Vázy jsou díky tomu neustále připravené na novou várku čerstvých květin, se kterými bude vaše domácnost vypadat ještě lépe! A na přicházející návštěvníky možná budete působit jako vášnivý sběratel umění.

Minimalistická televize se po vypnutí stává designovým obrazem. Ve svém černém rámu ladí s ostatními uměleckými kousky, jenž společně visí na zdi vedle sebe.

Betonová stěrka nad kuchyňskou linkou dodává celé místnosti šmrnc a industriální nádech. Ten koneckonců propojuje celý byt v podobě černých matných prvků, konferenčního stolku v obývacím pokoji nebo například dřezu a kuchyňské baterie. Možná omyvatelnost dodává betonové kuchyňské stěrce rychlou a jednoduchou údržbu. Tomuto kroku můžeme dát jedině palec nahoru!

Ve většině bytu si můžete všimnout uzavřeného úložného prostoru v podobě světlých skříní a komod bez úchytek. Celý prostor se tak stává klidnějším a opticky prostornějším. To balancuje například kontroverzní tmavou výmalbu nebo ostatní tmavší prvky interiéru. Jako výrazový prvek obývacího pokoje zvolila finská rodina otevřenou úzkou skříň s poličkami, dodávající vzdušnost prostoru. Do poliček se dá ledacos perfektně uložit – například designové vázy!

Pracovna, oproti ostatním místnostem, září světlou výmalbou, jež celý prostor zesvětluje. Možná je to právě z toho důvodu, aby v obyvateli pracovny okolní dekor podporoval produktivitu a kreativitu. Na relax a odpočinek má Katja koneckonců jiné místnosti.

Zajímavým prvkem v interiéru je mramorový konferenční stolek hranatého tvaru. Navzdory tomu, že je z jednotného kusu materiálu, působí něžně a čistě. Obsahuje šedou a bílou barvu, a proto skvěle ladí s ostatním vybavením.

Minimalismus = jednoduchý úklid

Možná skandinávský styl není váš šálek kávy. Co tomuto minimalistickému stylu však musíme nechat, je jednoduchá údržba a rychlý úklid celé domácnosti.

Interiér bytu provází sušené klasy obilí v tlumených béžových barvách připomínající písečné duny. Tuto praktickou celoroční dekoraci lze umístit kamkoliv v domě do předem připravených designových váz. Kromě sušených ozdob v interiéru najdeme i zelené pokojové rostliny, přinášející živost a svěžest do běžných dní Katjy a celé její rodiny.