Zahrada je totiž pro mnohé z nás nejen místem pro zahrádkaření, ale také oáza odpočinku. A pokud věnujeme úsilí tomu, abychom se dobře cítili ve svém domě, neměli bychom zapomínat i na jeho okolí. Pokud hledáte nápady, jak oživit vaši zahradu, jste na správném místě.

Zlepšete atmosféru pomocí osvětlení

Díky správnému osvětlení může být zahrada přístupná i v noci a budete si ji moct užívat nejen přes den, ale 24 hodin denně. Velmi oblíbené jsou solární lampičky, které se samy přes den dobíjejí díky slunečnímu záření. Dobře poslouží ale i svíčky, díky nim dostane večerní zahrada opravdu romantický nádech. K večernímu grilování se budou dobře hodit zapálené louče.

Minimalismus

Určitě je dobré využívat prostor efektivně. Ze zahrady by se ale neměla stát sněť stromů, keřů, květin a zahradního nábytku. Méně je někdy více a volný prostor může zahradu oživit. Střídejte zákoutí s volným prostorem, zahrada tím získá na vzdušnosti a prostornosti.

Ekologická vlna

Lidé se naštěstí začínají zajímat o náš vliv na přírodu a proto je ekologie čím dál tím častěji skloňovaným pojmem. A na zahradě se naše ekologické smýšlení může hodně projevit. Pro začátek určitě můžete zkusit vyrobit svůj vlastní koš na kompost a postupně začínat svou zahradu zaplňovat i vlastnoručně vyrobeným nábytkem. Je téměř hřích zahradu nevyužívat i na pěstování ovoce a zeleniny. Na to dobře poslouží například stará paleta, kterou tak zrecyklujete a vdechnete jí nový život.

Vodní prvek

Voda jako jeden ze základních živlů vždycky ozvláštní zahradu, ať už se jedná o jezírko, fontánku nebo třeba pítko pro ptáčky. Každá vodní plocha přitahuje živočichy a tak se z Vaší zahrady může stát oáza nejen pro Vás, ale i pro volně žijící zvířata.

Nádech romantiky

Zkuste zakomponovat lavičku do odlehlého koutu zahrady. V jejím okolí by se mohly krásně vyjímat například růže nebo jiné voňavé kvetoucí keře.

Paleta všech barev

Zelená je úžasná barva a dělá dobře naší psychice. Určitě ale můžeme na zahradě dát prostor všem barvám a nešetřit s nimi. Zahrada, která doslova hraje všemi barvami, bude pastvou pro naše oči. Je tolik rostlin s všelijakými barvami, že by bylo škoda je nevyužít.

Pozvěte si návštěvu

Ale ještě předtím samozřejmě vytvořte zázemí. Zahradní setkání jsou čím dál oblíbenější, proto neváhejte a směle plánujte, kde vytvoříte prostor pro návštěvy. A při letním grilování můžete zkusit nabídnout vlastnoručně vypěstovanou zeleninu, Vaši přátelé to jistě ocení.

Vstupní brána

Vstup do zahrady je místem, na kterém si můžete opravdu dát záležet. Je to první místo, které jakýkoliv návštěvník zahrady uvidí. Pro oživení okolí branky i brány dobře poslouží například i popínavé rostliny, které dodají místu až téměř pohádkovou atmosféru.

Věnujte zahradě svůj čas

Pěstění trávníku vyžaduje jeho pravidelné sekání a kvetoucí záhony zase zalévání. Zahrada vyžaduje náš čas, ale péče o ní se nám vyplatí. Díky tomu pro Vás může být tím nejútulnějším místem na světě, kde budete rádi trávit téměř všechen svůj volný čas.