Znáte to taky? Když radost z nového oblečení vystřídá zklamání z jeho sepraného vzhledu už po pár použití? Dá se tomu předejít. Jak to ale udělat, aby vaše outfity vypadaly jako nové i po letech? Pojďme se mrknout na pár osvědčených tipů, které zamezí opotřebení textilních vláken.
Kvalita oblečení je mnohem důležitější než jeho kvantita
Kvalita je základ. Investujte do kvalitnějšího oblečení, které není vyrobeno z levných tenkých materiálů. To lépe odolá opotřebení. Lemy se nezkroutí a vlákna nebudou po pár praní vytahaná. A nebojte, není potřeba nakupovat to nejdražší. Jde to i levněji. Omrkněte oblečení z druhé ruky. Ať už třeba na Vinted nebo v jakémkoliv lepším second hand obchodu. Tam se občas najdou unikátní módní kousky, za které byste v normálním obchodě dali jmění. Zároveň podpoříte udržitelnost a slow fashion.
Čtěte pokyny na cedulkách a třiďte podle barev
Pokud je tam na 30, tak prostě na 30. Pokud takové prádlo perete na víc, nemůžete se poté divit, že je o pár čísel větší než dříve nebo že ztrácí barvu a praská potisk. Kašmírový svetr také nehodíte do pračky. Zároveň je také nutné, opravdu nutné, třídit jednotlivé oblečení podle barev. Naplnit pračku tmavým i světlým prádlem je jednoduchá cesta k vytvoření nových odstínů, které by se vám nemusely líbit. Dávejte proto prát černé, bílé a barevné zvlášť. Ideální je selektovat i ručníky, pracovní oblečení a podobně. Pro dlouhotrvající zářivost oblečení je proto nutné tyto základy dodržovat.
Obměňujte své outfity, točte je častěji
Na začátku článku sice hlásáme kvalitu, ale střídání outfitů je také velmi důležité. Pokud byste neustále točili jen pár topů či kalhot, obnosí se mnoho dříve, než když byste je nosili v nižší frekvenci. S každým praním se totiž látky a materiály ztenčují a dostávají pořádnou zátěž. Pokud tedy chcete udržet své oblečení jako nové, časté praní tomu rozhodně nepomůže.
Opatrně na aviváž při praní některých druhů oblečení
Některé typy oblečení se s aviváží úplně nekamarádí. Například funkční sportovní prádlo by s aviváží do styku přijít nemělo. Stejně tak ručníky a bavlněné oblečení. Aviváž totiž snižuje jejich savost a zároveň je i odpovědná za narušení elasticity. A pokud máte k pračce i sušičku, tyto vonné přípravky byste neměli používat vůbec. Aviváže zahlcují jemné filtry sušičky a tím ji ničí.
Odžmolkovač může zachránit i starší kousek
I na kvalitním oblečení se mohou vyskytnout žmolky. Může to být zapříčiněno jak častým používáním, tak nešetrným praním. O některé typy oblečení je ale péče složitá, proto jsou žmolky brány za naprosto běžnou záležitost. Není to tedy důvod k panice, natož k naplnění odpadkového koše. Pořiďte si odžmolkovač a své módní kousky si zrenovujte. Materiál se nepoškodí, jen z něj pár tahy odstraníte nezvané chuchvalečky a hotovo.
Správné uchování sezónního oblečení
Kabáty, bundy, zimní boty a podobně. Co s tím, když přichází období tepla? Se sezónním oblečením šup do čistírny. Ideálně. Nebo se o něj postarejte sami doma. Šetrně ho vyčistěte a následně správně uschovejte. Nejlépe do obalu na obleky či jiného vaku na oblečení tak, aby se k němu nedostal prach a nezmuchlalo se. Tak sezónní oblečení přežije zbytek roku v klidu a bezpečí připravené na jeho další čas.
Zároveň je také třeba podotknout, že skladování oblečení je velmi důležité. Házíte občas trika a kalhoty před židli, aby tam na vás počkaly do druhého dne? Nedělejte to. Oblečení by mělo být narovnané a nezmačkané. No, je toho spousta. Tohle byly základní tipy na udržení kvality u oblečení. Máte i vy nějaký trik? Dejte nám vědět.