Kožešiny se nosí od pradávna, zahřívaly člověka během chladných období. Jenže dneska už neplní svou původní funkci a nechrání člověka před zimou. Z kožešin se stal módní produkt. Ano, pro mnoho lidí jsou líbivé, ale jejich odvrácenou tváří je to, co stojí za jejich výrobou.

Kožešinové kabáty patří mezi velmi luxusní zboží a jejich milovnice za ně zaplatí mnohdy neuvěřitelně vysoké částky. Nejvíce ale stojí kožešinová zvířata, která ho zaplati svým vlastním životem. Pojďme společně nahlédnout pod pokličku kožešin.

Možná máte kožešinu doma i Vy

Jenže lišky a norci neumírají jen kvůli kožešinovým kabátům. Jejich srst totiž ještě častěji poslouží jako límec, ozdobný lem nebo bambule. Čepice se kožešinovou bambulí se staly hitem a málokdo si vzhledem k jejich nízké ceně uvědomuje, že si na svou hlavu nasazuje srst zvířete, které kvůli tomu přišlo o život.

Tím se dostáváme k zásadnímu problému – mnoho lidí neví, že kožešiny kupuje. Podle nejnovějšího průzkumu je cca 8 z 10 výrobků chybně označených. Tohle alarmující číslo znamená v praxi to, že v 80 % na visačce nenajdete pravdivé informace a možná kupujete pravou kožešinu, aniž byste o tom věděli.

Dokázali byste se svému „kabátu“ podívat do očí? (Fotozdroj: OBRAZ – Obránci zvířat)

Soucit pro lepší svědomí

A co je na produkci kožešin špatně? Lišky a norci jsou divoké šelmy, které jsou drženy v malých drátěných klecích. Zatímco ve volné přírodě má například liška teritorium 30 kilometrů čtverečních, na kožešinových farmách si musí vystačit s prostorem necelého metru čtverečního. Aby kožešina nebyla znečištěná od výkalů, nemají klece pevné dno. Zvířatům oky propadávají tlapky a pohyb je pro ně velmi bolestivý. Často si při uvíznutí způsobí i vážná zranění.

I zabíjení kožešinových zvířat se podřizuje tomu, aby kožešina zůstala co nejvíce nepoškozená. Norky po několika měsících jejich bídného života čeká plynová komora, kde se udusí výfukovými plyny. Liškám zase zastrčí elektrodu do tlamy a do konečníku, čímž se propojí elektrický obvod a liška je zabita elektrickým proudem.

 Na jeden norkový kabát je potřeba usmrtit 30 – 70 zvířat. (Foto zdroj: OBRAZ – Obránci zvířat)

Dvacet tisíc zvířat ročně jen v ČR

Jako oběti módy padnou desetitisíce zvířat ročně jen u nás v České republice. V současné době funguje v ČR devět kožešinových farem. Jestli si myslíte, že tohle kruté zabíjení jen pro módu do vyspělé společnosti už dávno nepatří, zkuste udělat dvě věci. První – nekupujte nic s kožešinou. Pokud se chcete ozdobit umělou kožešinou, nic neriskujte a hledejte výrobky s certifikací. A druhou věc – podpořte petici za zákaz kožešinových farem. Liškám a norkům se totiž v ČR už svítá na lepší časy, politici budou rozhodovat už brzy. 

Podpořte kožešinová zvířata na www.obrancizvirat.cz/petice/kozesiny