V dnešní době se stále více lidí zaměřuje na udržitelnost a ekologické způsoby života. Jednou z klíčových oblastí, ve které můžete přispět k ochraně životního prostředí, je třídění oblečení. Jdete do toho s námi?

Redukce odpadu neboli starého oblečení

Věděli jste, že odpadní textil je jedním nejproblematičtějších odpadů na světě? Jeho recyklace není vůbec jednoduchá. Jedinou další možností je tak jeho znovupoužití. Až budete třídit svůj šatník, vzpomeňte si na to. A kam tedy s vytříděným textilem, který doma nechcete?

Prodejte ho

Pokud máte nějaký ten kus oblečení, který se vám už jednoduše nelíbí nebo ho nevyužijete, ale přesto je zcela v pořádku, vyperte ho, vyžehlete a prodejte. Máte spoustu možností, kde ho lze inzerovat. Například na Marketplace na Facebooku, na aplikaci Vinted či na jiných internetových bazarech. 

Darujte ho

Textil, který víte, že neprodáte nebo se vám ani nechce, darujte potřebným. Věřte tomu, že spousty lidí by za pár kousků oblečení bylo velice vděčných. Určitě jste už ve svém okolí někdy zahlédli textilní kontejnery. Využijte je. Každý kontejner může mít rozdílné podmínky, přečtěte si na něm, v jakém stavu a jakým způsobem tam textil můžete vložit. Pokud se vám nezamlouvá kontejner, kontaktujte oblastní charity nebo obdarujte své známé.

Opravte ho

Tento způsob je čím dál více trendy. Jestliže sami nevíte, jak na to, vyhledejte někoho, kdo se tomu věnuje. Z jedné takové oversized košile po tatínkovi může vzniknout i dámský set na spaní.

Co s těmi věcmi, které jsou děravé, hodně seprané či zkrátka nepoužitelné?

Existují kontejnery, které přijmou i tento druh textilu a ten následně využijí jak stavebníci, tak třeba čalouníci. Takové kousky se totiž recyklují a vznikne z nich například i izolace domu. V druhém případě odvezte takový odpad do sběrného dvoru.

Jak módu udržitelně nakupovat?

Říká vám něco pojem fast fashion nebo slow fashion? Fast fashion neboli rychlá móda je ta, která je pro společnost a planetu dlouhodobě neudržitelná.

Téměř každý z nás se stal její obětí. Kolekce v obchodních centrech se mění rychlostí světla, podniky na nás volají se sezónními slevami či se dny Marianne a my na to slyšíme. A to je právě ta chyba. Ruku na srdce, kolikrát se vám stalo, že jste si z takového impulzivního nákupu odnesli barevné tričko, které po dvou vyprání stejně ztratilo barvu. Nejen, že k výrobě takového trička je použité toxické barvivo, ale i výrobou samotné tkaniny přispíváte ke zhoršujícímu se stavu globálního oteplování. 

Pakliže pomineme šílený dopad na naše životní prostředí, zamysleme se nad tím, kdo nám takové tričko vlastně ušil. Pravděpodobně jsou to občané třetích zemí, kteří pracují v nelidských podmínkách za velice směšné peníze. Přesně to my svými nepromyšlenými nákupy podporujeme. 

Jak tedy nakupovat zodpovědně? Vyhledávejte značky, které své kolekce obnovují pomaleji. Koukejte po přírodních materiálech, které jsou šetrné k planetě. Kupte si kus oblečení, který bude nadčasového stylu. S kombinací kvality s nadčasovým vzhledem vám takový kousek v šatníku vydrží roky. A tomuhle se říká slow fashion! Nejen, že budete brát ohled na naše životní prostředí, ale i na sociální spravedlnost.