Pořiďte si přírodní repelent v podobě voňavých bylinek. Nemáte příliš místa? Zavěste na okna bylinkový věnec. Jejich využití je pestré nejen na zahradě, ale i v kuchyni k přípravě salátů nebo domácích limonád.

Zasazením těch správných rostlinek do záhonu si budete moci dopřát klidné grilování i posezení s přáteli. Komáry vám pomůže zahnat meduňka, kozlík, šalvěj, levandule, bazalka i hřebíček. Rostliny jsou nenáročné na pěstování a jejich využití je všestranné. 

Meduňka

Meduňku rozeznáte výraznou citronovou vůní. Právě ta komáry bezpečně odradí. Navíc pokud čerstvé listy podrtíte a přiložíte na jednotlivé štípance, uleví vám od svědění. Pokud natrhané listy zbydou, připravte z nich čaj či limonádu.

Kozlík lékařský

Kozlík je bylinka, která se velmi často užívá při potížích s nespavostí. Její využití je ale pestřejší. Odpuzuje nejen komáry, ale i další hmyz. Navíc díky svým bílým a červeným květům bude ozdobou každého květináče.

Levandule

Tato typicky fialová bylinka napomáhá kromě nespavosti, stresu, úzkosti, také v boji s hmyzem. Obecně velmi dobře působí na kožní problémy. Levanduli můžete usušit nebo z ní vyrobit levandulový olej. Ten například regeneruje pokožku po opalování a pomáhá léčit i ekzémy a plísně.

Šalvěj

Šalvěj vás potěší nejen krásně zbarvenými květy, ale také tím, že odežene všechen nepříjemný hmyz. Tato bylinka vám také pomůže rychleji zahojit ranky na kůži a špatně se hojící oděrky. Proti hmyzu můžete vyzkoušet i esenciální olej.

Bazalka 

Další aromatickou rostlinou proti hmyzu je bazalka. Je vhodná do truhlíku, na okno i do záhonů podél zahradního posezení. Bazalka je také vhodným doplňkem při léčbě chřipky a nachlazení.

Aby vám bylinky dobře rostly a kvetly, je dobré je pěstovat v oddělených květináčích. Pokud občas zapomínáte na pravidelnou zálivku, nebo hodně cestujete, pořiďte si zavlažovací květináč. Nemáte prostoru nazbyt? Vyzkoušejte závěsné květináče, které se vejdou i na ten nejmenší balkon.