Slunce nám zatím pořád svítí, a tak se mnozí vědátoři vrhají do experimentů se solární energií. Vzhledem k tomu, že využití alternativních zdrojů energie se zejména v poslední době, kdy je alespoň částečně finančně podporováno, stává atraktivním i pro "normální" lidi, tedy ne jen pro ty, kdo jsou bezpečně za vodou, autoři vynálezů, které umí ze slunečního svitu získat a zužitkovat nějakou tu energii, se nezaměřují pouze na funkčnost produktu, ale hledí i na design.

Designerky Marjan van Aubel a Marine Duroselle se snaží upoutat veřejnost oknem. Pochopitelně se nejedná o jen tak ledajaké okno: jejich vynález připomíná pestrobarevnou vitráž, na rozdíl od zdobených chrámových oken však ta jejich umí vyrábět ze slunečních paprsků, které na barevné dílky dopadají, elektrickou energii. Zázračné okno je pokryto růžovými, oranžovými a světle modrými solárními panelky, které pohlcují světlo a mění ho na energii, jíž lze napájet drobnější přístroje. Barvy mozaiky nejsou zvolené náhodně: každá barva má jinou vlnovou délku, takže produkují různé množství energie. Autorky se snažily navrhnout vzor, který bude dobře vypadat, ale zároveň vyrobí dostatečné množství elektřiny. K oknu přísluší také záložní baterie, ta se umístí na parapet okna, kam se ukládá nevyužitá energie pro pozdější potřebu.

Moderní obdoba vitrážového okna by slušela nejednomu bytu, ovšem van Aubel vidí budoucnost oken Current Window v kancelářích, školách a kostelech, kde by se mohla starat o napájení osvětlení a bezdrátového internetu.

Current-Window_Marjan-van-Aubel_dezeen_banCurrent-Window_Marjan-van-Aubel_dezeen_468_2Current-Window_Marjan-van-Aubel_dezeen_468_0