Průzračná voda v bazénu nemusí být výsadou pouze plaveckých areálů. Pokud budete o bazén pravidelně pečovat alespoň 30 minut týdně, můžete se křišťálově čistou vodou pyšnit také.

Vodu v bazénu nejčastěji znečišťuje listí, hmyz, tráva, hlína, písek, ale také řada mikroorganismů v podobě řas, pilu i prachu. Abyste si udrželi krásně čistou vodu po celé léto, je důležité zapojit jak mechanické, tak chemické čistění a jednou týdně kontrolovat pH vody.

Mechanické čistění bazénu

Nejběžnějším pomocníkem pro pohodlné koupání je písková filtrace. Mechanismus se postará o odstranění hrubých nečistot i mikroorganismů speciálním pískovým filtrem. Tento způsob údržby je vhodný pro nadzemní i zapuštěné rodinné bazény s větším objemem vody. Další alternativou jsou kartušové filtrace. Z důvodu menšího výkonu a náročnější údržby bývají vhodnou alternativou pro menší bazény, například na chalupu.

Chemické čistění bazénu

Dezinfekce vody chlorem patří mezí základní péči. Jejím přidáním předejdete rozmnožení řas, bakterií či virů. Poměr přípravku volte vždy podle návodu. Pokud hledáte alternativní způsob chemického čistění vody, můžete použít přípravky na kyslíkové bázi v tekuté či pevné variantě. Počítejte však s jejich vyšší cenou. Vodu je také možné čistit zářením a ionizací.

Kontrolujte pH vody

Optimální hodnota pH bazénové vody je v rozmezí 7 až 7,4. Pokud máte pH vyšší, dochází k množení mikroorganismů a hrozí vznik řas, usazování vodního kamene a celkové kažení vody. Při nižších hodnotách bývá voda naopak příliš kyselá, takže může méně kvalitní bazénové fólie vybělit nebo dráždit oči a citlivou kůži. Pokud je vaše hodnota odchýlená, jednoduše ji srovnáte speciálními přípravky, které hladinu sníží nebo zvýší. Přípravky se prodávají s označením pH plus a pH minus.

Tipy, jak o bazén pečovat preventivně

Před vstupem do vody se osprchujte. Snížíte tím množství nečistot, jakými může být pil či opalovací krém, které by bylo nutné chemicky vyčistit. Pokud bazén během letních měsíců nevyužíváte pravidelně, je dobré jej zakrývat. Vyhnete se tak následné potřebě mechanického čistění. Na usazeniny na dně a na stěnách bazénu použijte kartáč či bazénový vysavač.